Jest to cud, być może największy cud na ziemi: w ciągu zaledwie czterdziestu tygodni rośnie w tobie mała istota, a potem rodzi się ten cenny skarb. Ale zanim tam dotrzesz, wiele się dzieje w twoim łonie. Bądźcie czujni! Czekają na ciebie ekscytujące wydarzenia.

Od 1 do 4 tygodnia ciąży.

Fundamenty kładzie się od samego początku – przecież kiedy jajo i sperma łączą się podczas zapłodnienia, decydują o tym istotne elementy: czy Twoje dziecko będzie chłopcem czy dziewczynką, jakiego koloru będą jego oczy i włosy, czy jego nos będzie podwinięty, a palce cienkie? Zapłodnione jajo migruje przez jajowód do macicy, gdzie gnieździ się około siódmego dnia po zapłodnieniu. Podział komórek odbywa się z prędkością błyskawicy.

Od 5. do 8. tygodnia ciąży

Serce twojego dziecka teraz bije. Twój okres jest zatrzymany, a test ciążowy ostatecznie potwierdza, że jesteś w ciąży. Organy takie jak wątroba i nerki rozwijają się od szóstego tygodnia, tworzą się palce i rysy twarzy. Dziecko mierzy teraz od 9 do 15 milimetrów.

Od 9. do 12. tygodnia ciąży.

Twoje dziecko pomyślnie przeszło pierwszy etap swojego rozwoju i wkrótce nie będzie już nazywane zarodkiem, lecz płodem! Organy wewnętrzne kończą swój rozwój, mózg jest pokryty kośćmi czaszki i nadal się rozwija. Tworzą się podstawy zewnętrznych narządów płciowych i dziecko może teraz odbierać swoje pierwsze uczucia i wrażenia zmysłowe. Od 12. tygodnia, pierwsza trzecia część ciąży jest zakończona! Twoje dziecko ma teraz wszystkie istotne części ciała: od korzeni zębów do pierwszych małych włosków.

Od 13 do 16. tygodnia ciąży.

Dziecko zaczyna teraz odbierać pierwsze odgłosy i tworzą się jego struny głosowe. Przede wszystkim słyszy bicie twojego serca, dźwięki żołądka i jelit oraz przyzwyczaja się do twojego głosu. Kontury twojej twarzy stają się bardziej wyrafinowane i wkrótce będziesz mógł zobaczyć, czy spodziewasz się dziewczynki czy chłopca. Jest to początek aktywnego okresu: nawet jeśli jeszcze nie czujesz tego wyraźnie, pojawiają się pierwsze spontaniczne ruchy głowy, rąk i małych nóg.

Imponujące, fantastyczne, wyjątkowe! W ciągu pierwszych 16 tygodni życia dziecka kładzione są fundamenty pod całe jego życie: organy, mięśnie, nerwy, skóra – wszystko rozwija się w tym okresie.

Od 17. do 24. tygodnia ciąży.

Twój brzuch robi się większy. I czujesz pierwsze ruchy swojego dziecka, ciosy i podmuchy są coraz częstsze. Ale twoje dziecko nadal nie ma rytmu dnia i nocy. W ciągu dnia twoje kroki kołyszą go i usypiają, a w nocy, gdy jesteś spokojniejszy, zaczyna się ruszać. Pod koniec szóstego miesiąca ma zwykle około 31 centymetrów wzrostu i waży już 700 gramów!

Od 25. do 32. tygodnia ciąży.

Na tym etapie swojego rozwoju mała istota po raz pierwszy otwiera oczy i potrafi odróżnić światło od ciemności oraz rozpoznać różne kształty. Teraz zamyka oczy, gdy śpi i otwiera je, gdy się budzi. Buduje swój własny system odpornościowy, a Twoje dziecko może mieć czkawkę, ponieważ ćwiczy oddychanie.

Od 33 do 40 tygodni ciąży.

Twoje dziecko powoli, ale pewnie przygotowuje się do porodu: zaczyna się odwracać i coraz bardziej opada w Twojej miednicy! Od 38 tygodnia rozwijają się płuca i dziecko jest teoretycznie gotowe do narodzin. Waży średnio 3,4 kg po urodzeniu. Ale każde dziecko jest wyjątkowe! Może on mierzyć od 48 do 54 cm i ważyć tylko 2,5 kg lub już 4,5 kg. Najważniejsze jest to, że w końcu możesz trzymać dziecko w ramionach.

Leave a comment