Co do tego, że krew pępowinowa ratuje życie, nie ma żadnych wątpliwości. Może ona pomóc zarówno dziecku, przy którego urodzeniu została pobrana, jak i rodzeństwu, a nawet nam samym lub zupełnie obcej osobie. Banki krwi pępowinowej stają się coraz powszechniejsze i bardziej dostępne. Choć skorzystanie z nich wiąże się nadal z niemałymi kosztami, to zdecydowanie warto to rozważyć.
Krew pępowinowa to najlepsze i najbogatsze źródło komórek macierzystych, które medycyna wykorzystuje na coraz więcej sposobów. Mogą one uratować życie osobie dotkniętej chorobą nowotworową, ale są pomocne również przy różnego rodzaju porażeniach, niedowładach, ubytkach odporności i wielu innych stanach chorobowych. Sprawdź, dlaczego warto zamrozić krew pępowinową.
Dlaczego krew pępowinowa jest taka cenna?
Podczas ciąży pępowina łączy organizm matki i nienarodzonego dziecka. W praktyce jest ona niemal dwumetrową żyłą, przez którą do płodu dostarczane są substancje odżywcze oraz tlen. Krew matki i dziecka nie ulegają zmieszaniu, dlatego krew pępowinowa w istocie należy do płodu i jest ona bardzo bogata w komórki macierzyste.
Zawarte w takiej krwi płodowej komórki dają początek wszystkim komórkom i tkankom organizmu ludzkiego. Może z nich powstać tkanka nerwowa, kostna, mięśniowa, krew i wiele innych. Komórki macierzyste są więc bardzo cenne, ponieważ istnieje możliwość ich wykorzystania do regeneracji wszelkiego rodzaju tkanek i narządów w ciele. Często okazują się one jedynym ratunkiem przykładowo dla osób cierpiących na nowotwór krwi, u których szybko potrzebny jest przeszczep szpiku kostnego.
Krew pępowinowa jest przez lekarzy i naukowców nazywana płynnym złotem, ze względu na swoją nieocenioną wartość w ratowaniu zdrowia i życia. W dodatku sam proces jej pozyskania jest bardzo prosty i bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Podczas porodu krew pępowinowa jest pobierana czasie prostego i krótkiego zabiegu i zamrażana. Może ona być przechowywana w tym stanie nawet kilkadziesiąt lat i w razie potrzeby wykorzystana.
Jak można wykorzystać krew pępowinową?
Głównym sposobem wykorzystanie krwi pępowinowej w Polsce są przeszczepy szpiku kostnego niezbędne w przebiegu różnego rodzaju nowotworów (przykładowo chłoniaki, czy białaczki).
Dla osoby chorej na nowotwór liczy się każdy dzień. A niestety znalezienie dawcy szpiku o idealnej zgodności nie jest proste i może trwać miesiącami, a nawet latami. Znalezienie dawcy z tym samym rodem krwi i układami jest niezwykle trudne, dlatego większość pacjentów po przeszczepach musi przez cały czas zażywać bardzo toksyczne leki, które silnie osłabiają układ immunologiczny, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepionych od innej osoby komórek.
W przypadku komórek macierzystych pozyskanych z własnej wcześniej zamrożonej krwi pępowinowej nie ma takiego ryzyka. Przeszczep cechuje się wtedy idealną zgodnością, a wszczepione nam komórki z pewnością nie zostaną ocenione przez organizm, jak obce, które należy zwalczyć. Tym samym szansa na całkowite i szybkie wyleczenie wzrasta wielokrotnie.
Wszyscy przyszli rodzice powinni, chociaż rozważyć zagrożenie krwi pępowinowej swojego dziecka. Warto poszukać sprawdzonych, dobrych banków krwi, które zajmują się jej przechowywaniem i umówić się na wstępną rozmowę z lekarzem specjalistą, który przedstawi nam wszystkie plusy tego rozwiązania i dokładnie wyjaśni, jak przebiega cała procedura pobierania krwi pępowinowej. Bank krwi pępowinowej znajdziemy praktycznie w każdym większym polskim mieście.