Próchnica stanowi poważny problem u większości dzieci i pojawia się już u przedszkolaków. Wielu rodziców wychodzi z założenia, że mleczakami u dziecka można się nie przejmować, ponieważ i tak z czasem wypadną. Nic bardziej błędnego, gdyż zepsuty mleczak boli tak samo, jak uszkodzony ząb stały. Lakowanie zębów mlecznych zabezpiecza je przed próchnicą. Na czym polega ten zabieg stomatologiczny?

Zęby boczne, czyli przedtrzonowce i trzonowce, mają na swoich bocznych powierzchniach głębokie bruzdy. To naturalne zjawisko uniemożliwia prawidłową higienę jamy ustnej, gdyż do tych zakamarków nie da się dotrzeć szczoteczką do zębów nawet przy szczególnie dokładnym szorowaniu. W szczelinach zębowych gromadzi się osad i resztki pokarmu, które stanowią znakomitą pożywkę dla bakterii próchniczych.

Zepsute zęby mleczne przysparzają dziecku wiele cierpienia, a do tego mogą doprowadzić do deformacji wyrzynających się zębów stałych, powodując trwałe uszkodzenie uzębienia. Do tego ząbki tymczasowe są słabiej zmineralizowane od stałych, więc łatwiej padają ofiarą złośliwych bakterii. Na szczęście istnieje sposób na zapobieganie próchnicy u dzieci – to właśnie lakowanie zębów.

Ten zabieg polega na oczyszczeniu, umyciu i osuszeniu ząbków, łącznie z ich trudno dostępnymi powierzchniami bocznymi. Potem dentysta wytrawia bruzdy na mleczakach delikatnym preparatem, a nasŧępnie wypełnia specjalnym lakiem stomatologicznym. Po utwardzeniu laku przy pomocy specjalnej lampy preparat twardnieje i zabezpiecza bruzdy w zębach przed dostępem groźnych zarazków. Dzięki temu próchnica nie ma dostępu do najbardziej na nią podatnych powierzchni w buzi malucha.

Lakowanie zębów to szybki i łagodny zabieg, który nie sprawia bólu pacjentowi. W związku z tym wizyta u dentysty powiązania z nanoszeniem laku na ząbki dziecka stanowi znakomitą okazję, aby malucha oswoić z gabinetem stomatologicznym. Doświadczony stomatolog potrafi zająć i zainteresować dziecko, sprawiając, że pierwsza wizyta maluszka w gabinecie okaże się świetną zabawą. Gdy pierwsze odwiedziny u dentysty okażą się sympatyczną przygodą, znacznie łatwiej będzie dziecko namówić na kolejną wizytę.

Warto chronić zęby mleczne dziecka przed próchnicą, żeby oszczędzić szkrabowi cierpienia, nie narażać go na niebezpieczne infekcje, oraz zapobiec deformacji zębów stałych. Ponieważ mleczaki są słabo zmineralizowane i szczególnie podatne na zepsucie, najlepiej zabezpieczyć je, jak tylko się wyrżną w buzi dziecka. Lakowanie zębów mlecznych to łatwy i przyjemny zabieg, który pomaga oswoić malca z gabinetem dentystycznym i przynosi wymierne korzyści zdrowotne.

Leave a comment