Badanie ultrasonograficzne, nazywane w skrócie USG, jest powszechnie stosowane w diagnostyce różnego rodzaju chorób narządów wewnętrznych. Pozwala bowiem obejrzeć dokładnie badane miejsce, a na dodatek jest ono w pełni bezbolesne i można powtarzać je nawet w niewielkich odcinkach czasu. Warto nieco bliżej się mu przyjrzeć i dowiedzieć się, na czym dokładnie polega oraz kiedy warto je wykonać.

W jaki sposób wykonuje się badanie usg?

Badanie USG wykonuje się za pomocą fal akustycznych o wysokiej częstotliwości, w zakresie od 1 do 10 MHz. Fale te są zupełnie niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale dzięki temu, że odbijają się one od narządów wewnętrznych w odmienny sposób można rozpoznać jego strukturę. W specjalnej głowicy, w którą wyposażony jest ultrasonograf znajduje się przetwornik ultradźwięków. Impuls akustyczny dzięki niemu zostaje zmieniony na elektryczny, co pozwala lekarzowi na oglądanie narządu na ekranie urządzenia. Jeszcze przed rozpoczęciem działania lekarz pokrywa badanie miejsce specjalnym żelem, który ma za zadanie ułatwić przewodzenie impulsu. 

Badanie usg w Warszawie- gdzie można je wykonać?

Badanie usg wykonywane jest w pracowniach ultrasonograficznych w Warszawie oraz na terenie innych miast. Jedną z nich jest pracownia w klinice REX MEDICA. Dysponuje ona nowoczesnym sprzętem, który umożliwia przeprowadzenie dokładnego i bezbolesnego badania, którego wyniki mogą pomóc w postawieniu diagnozy i wdrożeniu leczenia. Wybierając pracownię ultrasonograficzną warto wybierać sprawdzone miejsca, w którym pracują wykwalifikowani specjaliści radiolodzy. Posiadają oni niezbędne certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Daje to gwarancję, że badanie zostanie przeprowadzone w pełni profesjonalnie.

Usg piersi oraz inne badania, które warto regularnie wykonywać

Usg piersi to jedno z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Powinno być ono wykonywane od 20 do 30. r.ż. co 2 lata, a później najlepiej raz w roku. Pozwala ono na wyrycie wszelkich nieprawidłowości w piersiach, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce raka. Oprócz tego badanie regularnie warto poddawać się także usg jamy brzusznej. Jest to szczególnie zalecane osobom, które mają problemy ze strony układu trawiennego. Wskazaniem do jego wykonania jest również ból brzucha, krwawienie, a także wymioty oraz biegunka. Usg pozwala wykryć przede wszystkim takie nieprawidłowości, jak guzy, kamicę nerkową czy różnego rodzaju zapalenia, a także rozwijające się nowotwory układu pokarmowego.

Do innych najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych należy także usg tarczycy, serca, węzłów chłonnych, ślinianek oraz jąder. Jest ono zalecane również w przypadku problemów z narządami ruchu. W takiej sytuacji wskazane jest przede wszystkim wykonanie usg kolana, stawów, ścięgien oraz mięśni. Jest to badanie, które jest niezwykle pomocne w znalezieniu przyczyn różnych dolegliwości oraz problemów ze zdrowiem. Dzięki temu, że jest ono nieinwazyjne oraz bezbolesne można powtarzać je regularnie. 

Leave a comment