Jako doświadczony rodzic mogę opowiadać o odpowiedzialnym rodzicielstwie wiele. Tak mi się wydaje. Przejdźmy jednak do momentu od którego zaczyna się rodzicielstwo.

Narodziny dziecka

Jest to moment w przełomowy moment w życiu. Człowiek przewartościowuje całe swoje życie. Zmienia soje priorytety, zaczyna inaczej postrzegać świat. Można powiedzieć, że wraz z urodzeniem dziecka w człowieku rodzi się nowe życie. Ktoś, kto tego nie doświadczył nie zrozumie tego nigdy. Sam za nim zostałem ojcem obojętnie przechodziłem koło wielu spraw. Po urodzeniu dziecka zmienia się perspektywa patrzenia na otaczający nas świat i na to co dzieje się obok nas. Miało być jednak o dziecku.

Prawdziwy chaos

Dziecko wprowadza w nasze życie na początku pewien chaos. Szczególnie jeśli jest to pierwsze dziecko. Chociaż przy drugim i trzecim też ten chaos występuje tylko, że może w troszkę mniejszym stopniu. Zanim ten chaos się troszkę uporządkuje to troszkę minie czasu. Jednak z perspektywy paru lat wychowywania dziecka mogę stwierdzić, że chaos występuje cały czas kiedy mamy dzieci. Jednak kiedy z jakiegoś powodu dzieci nie ma w domu (są u babci, lub w szkole) to zaczyna nam tego niezorganizowanego życia bardzo brakować.

Odpowiedzialny rodzic

Na każdym etapie swojego życia dziecko potrzebuje uwagi. raz mniejsze, raz większej, ale cały czas musi wiedzieć, że ktoś interesuje się tym co robi i, że zawsze gdzieś ktoś koło niego jest mimo, że fizycznie możemy być daleko. Chodzi o to, że dziecko musi wiedzieć, że rodzic jest dla niego podporą w każdej sytuacji życiowej. Nie tylko wtedy kiedy odnosi sukcesy i wszystko jest fajnie ale zwłaszcza wtedy kiedy w życiu dziecka z różnych powodów nie dziej się dobrze. Dziecko wiedząc, że ma oparcie w kochających go rodzicach z każdej opresji wyjdzie obronna ręką. Bez względu na wiek dziecka. Czy jest młodsze, czy starsze to rodzic jest dla niego oparcie, które doceni pewnie w dorosłym życiu, ale zawsze doceni. Kolejną ważną rola rodzica w wychowaniu dziecka jest pomoc w poznawaniu świata i razem z dzieckiem uczenia się na nowo.

Chodzi o to, aby w dziecku zapalić ciekawość świata, aby nie zrobić z dziecka cyborga, które wszystko znajdzie w tablecie lub w smartfonie, trzeba wzbudzać w dziecku zainteresowanie do tego, żeby samo odkrywało i poznawało otaczający nasz świat. Oczywiście nic na siłę. Nie każde dziecko tego chce ale to właśnie rola rodzica jest to aby w dziecku znaleźć to co mu sprawia przyjemność i razem z nim podążać ścieżką, którą dziecko wybiera. Nie zawsze nam się może to podobać, nie zawsze musimy to tolerować, jednak to wybór dziecka i powinniśmy go zawsze utwierdzać i przekonywać do tego aby robił w życiu to co sobie wymarzy. Wychować dobrze dziecko to naprawdę trudna rzecz. Jednak jeśli nam się to uda to satysfakcja jest niesamowita.

Leave a comment