Dieta dziecka zawsze będzie się różnić od diety osoby dorosłej. Młody organizm wciąż się jeszcze rozwija i rośnie, dlatego potrzebuje większej ilości tych składników, które będą stymulować go do wzrostu. Rodzice, którzy czują się w tym wszystkim zagubieni, mogą oprzeć sposób żywienia malucha na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej u dzieci i młodzieży. To lista dziesięciu zasadach opracowana przez najlepszych specjalistów. A wystarczy się do nich zastosować, by żywienie dzieci okazało się całkiem proste i – co najważniejsze – zdrowe.
Na samym dole piramidy znajduje się… sport. To spora zmiana, bo wcześniej występowały tam warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Lekarze stwierdzili jednak, że czasami to aktywność fizyczna może odegrać ważniejszą rolę od samego sposobu żywienia. Dziecko nie będzie zdrowe, jeżeli nie będzie się dużo ruszać. Każdego dnia należy więc zapewnić mu idealną porcję ruchu, proponując mu gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz zróżnicowane zajęcia sportowe. Dzieci, które często się ruszają, mają też mniejsze skłonności do nadwagi i otyłości. Chętniej też prowadzą aktywny tryb życia w późniejszym wieku.
Jeśli chodzi o żywienie dzieci, jego podstawą powinny być owoce i warzywa. Im więcej zagości ich na talerzu, tym lepiej. Nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do tych produktów, które są dla dziecka najbardziej smakowite. Jabłka co prawda mają sporo witaminy C, ale za to brakuje w nich witaminy E i K oraz minerałów. Dobra dieta musi być różnorodna. Należy wprowadzać do niej powoli nawet te warzywa i owoce, za którymi dziecko nie przepada. Z czasem przywyknie nawet do smaku znienawidzonych brokułów czy kalarepy. Wraz z wiekiem kubki smakowe ulegają przeobrażeniu, dlatego warto cały czas czymś je zaskakiwać.
Następna w kolejce grupa produktów to artykuły zbożowe. A mówimy tutaj wyłącznie o produktach pełnoziarnistych, czyli np. pieczywie graham, żytnich bułeczkach, razowym makaronie bądź kaszy gryczanej. To one zapewnią dziecku porcję węglowodanów, czyli łatwo przyswajalnej energii. A podaż białka zagwarantują z kolei produkty z dwóch następnych grup piramidy, czyli mleko i nabiał, sery twarogowe i żółte, ryby, chude mięso, rośliny strączkowe oraz jaja. Maluchy powinny jeść takie artykuły każdego dnia. To dzięki występującemu w nich białku mogą rosnąć zdrowo i prawidłowo.
Dieta dziecka musi też składać się z tłuszczy, ale ich będzie w niej najmniej. Z tego powodu znajdują się one na samym szczycie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Znaczy to, że nie należy przesadzać z ich ilością. Tłuszcz jest niezbędnym makroskładnikiem dla zdrowia, ale jest też składnikiem bardzo kalorycznym, dlatego może prowadzić do wzrostu wagi, a w konsekwencji – nawet do nadwagi lub otyłości.