Każdy rodzic chce dla swojego dziecka to co najlepsze. Z drugiej strony, jednak, ma też swoje obowiązki zawodowe, życie prywatne. Decyzję związane z dzieckiem częstokroć polegają na balansowaniu byciem perfekcyjnym tatą, mamą, a byciem pracownikiem, małżonkiem, zrelaksowanym człowiekiem. Decyzja o sposobie karmienia, to bez wątpienia jedna z takich decyzji. Z drugiej strony, mama chce dać dziecku to co najlepsze, lecz poza tym chcę się rozwijać, realizować, mieć życie poza przysłowiowymi pieluchami.

Mówi się, że mleko matki jest najlepszym jedzeniem dla niemowlęcia. Potwierdzają to niezliczone badania. Dowiedziono, między innymi, że karmienie piersią chroni przed infekcjami. W mleku matki znajdują się przeciwciała, które uczestniczą w odpowiedzi obronnej organizmu w czasie infekcji. Prawda jednak jest, że mleko matki, nie jest złotym lekarstwem na wszystkie choroby, jednak znacznie pomaga skrócić czas trwania infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Przeciwciała jakie są w organizmie mamy trafiają do mleka i tą drogą otrzymuje je dziecko. Ochronne działanie mleka matki w tym aspekcie trwa nawet do miesiąca po zaprzestaniu karmienia piersią.

Mleko matki wpływa również na iloraz inteligencji u dziecka w przyszłym życiu. Kilka niezależnych od siebie badań potwierdza ten fakt. Przeprowadzono bowiem badanie, w którym okazało się, że im dłużej dziecko otrzymywało mleko matki tym stosunkowo wyższe wyniki osiągało na teście na iloraz inteligencji w późniejszym dzieciństwie.

Doświadczenia przeprowadzone niejednokrotnie przez naukowców ukazały prozdrowotne działanie mleka matki w kontekście ryzyka wystąpienia cukrzycy typu drugiego. Tak wiele badań przeprowadzono w tym temacie, że sztuką jest je zliczyć. Wszystkie jednogłośnie twierdzą, że karmienie mlekiem matki zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego w dorosłym życiu. Jedna z publikacji podaje nawet informację, że każdy kolejny miesiąc karmienia piersią zmniejsza owo ryzyko aż o 4%. Warto wspomnieć również o tym, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby również u matki.

Mleko matki wpływa również na skład flory bakteryjnej w jelicie cienkim dziecka. Mleko kobiece zawiera liczne bakterie probiotyczne, które wyścielając jelita chronią organizm dziecka przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Najcenniejsza w tym kontekście jest siara.

Mleko kobiece jest szczególnie ważne dla wcześniaków oraz noworodków z niską masą urodzeniową. Korzystne właściwości mleka matki dla takich dzieci potwierdza nawet Światowa Organizacja Zdrowia. Ten sposób karmienia zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań wcześniactwa, że szczególnym uwzględnieniem martwiczego zapalenia jelit.

Liczne doniesienia że świata naukowego pokazują, że mleko kobiece jest również korzystne w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, otyłości, czy wad zgryzu.

Liczne przesłanki prozdrowotności mleka kobiecego udowadniają jego wyższość nad mlekiem modyfikowanym. Jednak wiele mam decyduje się na karmienie sztuczne z uwagi na inne obowiązki i konieczność zestawienia dziecka z kimś innym. Niektóre mamy rezygnują też z karmienia naturalnego z powodów estetycznych. Jednak coraz z częstsze przesłanki mówią, że karmienie naturalne nie wywiera znacznego wpływu na wygląd ciała kobiety.

Leave a comment