Badania wskazują jasno; coraz więcej dzieci ma problem z prawidłową wymową. Zaburzenia mowy, to problem, nad którym specjaliści skupiają się od wielu lat. Niestety wyniki badań nie są zachwycające. Kłopot z prawidłową mową ma blisko 41% dzieci w wieku 3 lat, aż 50% dzieci w wieku 4 lat oraz 75% dzieci w wieku 5 lat. Te wyniki są zatrważające, a wielkości jasno pokazują, że problem z niepoprawną wymową jest realny. Oprócz tego specjaliści skupiają się na badaniu przyczyn, które wpływają na przedstawione wyżej liczby. Jak poradzić sobie w nieprawidłową wymową u dzieci? 

Komunikacja u dzieci – kiedy warto pomysleć o specjaliście

Nauka komunikacji przez dzieci to proces trudny, długi i złożony. Nie mniej, dla małego człowieka to niesamowita przygoda, która jest niezwykle rozwojowa. W początkowej fazie normalnym jest, że dziecko mówi po swojemu, przekręca słowa, tworzy własne wyrazy, komunikuje się na swój sposób. To atrybut każdego małego człowieka i nie warto martwić się o maluszka. Kłopot pojawia się dopiero wówczas, gdy dziecko w wieku 3 lat nie mówi w ogóle lub mając 4 lata komunikuje się na znacznie niższym poziomie niż jego rówieśnicy. Co wtedy zrobić?
Obserwują wyżej opisane sytuacje, należy niezwłocznie udać się do logopedy. Wymienione przypadki nie są jedynymi, z którymi poradzi sobie logopeda. Zatem kiedy jeszcze warto udać się do specjalisty? Po pierwsze, wówczas gdy dziecko powtarza sylaby lub sposób mówienia jest niepokojący. Kolejną wadą, z któryą pomoże logopeda jest nawykowe mówienie przez nos oraz zmiany autonomiczne w budowie narządów mowy. Logopeda to również ekspert, z którego usług warto skorzystać w sytuacji gdy mamy wątpliwości, czy dziecko słyszy poprawnie. 

Logopeda – lekarz od wymowy i komunikacji 

Logopeda to w wielkim skrócie specjalista od wymowy. Zakres obowiązków logopedy dotyczy wielu kwestii związanych z komunikacją. Do głównych elementów pracy specjalisty od wymowy należy wychowanie językowe, likwidacja i niwelowanie zaburzeń komunikacyjnych oraz usprawnienie mowy. Logopeda zajmuje się zwykle małymi pacjentami, jednak nie tylko. Osoby, które nie są już w wieku dziecięcym, a występują u nich wady wymowy oraz inne niuanse komunikacyjne, również mogą skorzystać z pomocy logopedy. 
W przypadku, gdy zauważymy u dziecka kłopoty z komunikacją, należy umówić się bezzwłocznie na wizytę u specjalisty. Im szybciej zdiagnozowana i leczona zostanie wada, tym lepiej dla dziecka, ze względu na wiele kwestii. Pomoc logopedy uchroni dziecko przed niepotrzebnym stresem wynikającym z problemami komunikacyjnymi. Wady wykryte na wczesnym etapie są w większości możliwe zupełnego wyleczenia. 

Logopeda z Katowic na wagę złota 

Logopeda to osoba, która na codzień zajmuje się pracą z dziećmi. Ważnym jest, aby specjalista od komunikacji był osobą dobrze wykształconą, ale również ciepłą i empatyczną. Szukając specjalisty w Katowicach, dobrym wyborem będzie Gabinet diagnozy i terapii logopedycznej prowadzony przez Agatę Korandy. Jak odbywa się leczenie wad komunikacyjnych u najmłodszych pacjentów?
Pierwszym etapem jest konsultacja, na której logopeda w czasie rozmowy z pacjentem i opiekunami wyjaśnia istotę zaburzeń oraz przyczyny ich występowania i sposoby na poprawę komunikacji dziecka w domu. W kolejnym etapie stawiana jest diagnoza, oparta na dokładnym badaniu małego pacjenta. To właśnie na podstawie poprawnej diagnozy dobierana jest terapia, której celem jest usunięcie wszelkich wad komunikacyjnych. Terapia dzieli się na etapy, w trakcie których pacjent stopniowo pozbywa się zakłóceń występujących w procesie porozumiewania się. 

Leave a comment