Zawarcie polisy OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego. W dzisiejszych czasach, coraz częściej możemy tę sprawę załatwić za pośrednictwem internetu – wykupując ubezpieczenie online. Jak to zrobić, od czego uzależniona jest cena takiej ochrony i jak wybrać odpowiedniego ubezpieczyciela, który oferuje taką opcję? O tym opowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie. 

Czym jest ubezpieczenie OC?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, polisa OC jest wymagana od każdego właściciela pojazdu. Jest to nic innego jak ubezpieczenie, które zabezpiecza innych uczestników ruchu drogowego przed szkodami, które może im wyrządzić kierujący pojazdem. Dzięki niemu w razie wypadku, koszty naprawy szkód spowodowanych przez właściciela, poniesie towarzystwo ubezpieczeniowe. Co ważne, ubezpieczenie samochodu OC, nie tylko chroni portfel powodującego kolizję bądź wypadek. Według obowiązującego obecnie prawa, OC obejmuje również inne zdarzania do których doszło na przykład podczas załadunku lub rozładunku, zatrzymania lub garażowania pojazdu, a także wsiadania lub wysiadania. 

Obecne sumy gwarancyjne wynoszą 5,21 milionów euro w przypadku szkód osobowych oraz 1,05 milionów euro dla szkód majątkowych. Ubezpieczenie OC może pokryć nie tylko szkody, które zostaną spowodowane przez kierującego. Często to właśnie z polisy opłacane jest auto zastępcze, rehabilitacja, leczenie oraz holowanie. 

Obowiązkowe ubezpieczenia OC

Według obecnie obowiązującego prawa, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Czasem jednak niektórym kierowcom wydaje się, że nie muszą tego robić, bo ich pojazd stoi w garażu niesprawny oraz nieużytkowany. Nie każdy również zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie samochodu nie przedłuża się automatycznie.

W ostatnim czasie, najczęstszym wytłumaczeniem braku wykupionej polisy OC wśród kierowców, była pandemia, a tym samym utrudniony dostęp do agentów. Na przeciw potrzebom właścicieli pojazdów, wyszły ubezpieczalnie, które dziś coraz częściej oferują wykupienie ubezpieczenia online – za pośrednictwem internetu. Dzięki temu można bez wychodzenia z domu wygodnie zawrzeć umowę ubezpieczenia samochodu. Co więcej – oferowane są również specjalne kalkulatory OC, które pozwalają na samodzielne obliczenie ceny polisy. 

Doskonale sprawdza się w tym Towarzystwo Ubezpieczeń Zdalnych, czyli TUZ. Ubezpieczenie OC może być tu zawarte zarówno poprzez kalkulator OC, który dostępny jest na stronie, jak i poprzez infolinię. Istnieje również możliwość zawarcia umowy tradycyjnie – za pośrednictwem agenta lub pośrednika. 

Jak działa kalkulator OC?

Aby skorzystać z kalkulatora OC firmy TUZ, wystarczy wejść na stronę internetową ubezpieczyciela. Znajdziemy tam narzędzie, które pozwoli nam szybko obliczyć składkę, którą będziemy musieli opłacić za ubezpieczenie samochodu. Cały proces jest niezwykle prosty. Wystarczy wpisać odpowiednie dane: numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji, pesel oraz kod pocztowy. Informacje zostaną sprawdzone w CEPiK oraz UFG, a system sam obliczy wysokość składki, a co więcej, wygeneruje dla nas ofertę, w której do wyboru będziemy mieli pakiety, które możemy dostosować do własnych potrzeb. Tuż po wybraniu odpowiedniej dla siebie opcji, wystarczy podać dane, które będą wymagane do polisy, a następnie opłacić OC. 

Co ciekawe, sam kalkulator jest bezpłatny. Za skorzystanie z niego nie poniesiemy żadnych kosztów, ani nie zapłacimy ukrytej prowizji. 

Wysokość składki, czyli co wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu

Na wysokość składki wpływ mają różne czynniki o które zostaniemy zapytani podczas podpisywania polisy OC. Niezwykle ważny jest pojazd, którym będziemy się poruszać. Ubezpieczyciel zapyta więc o jego markę, przebieg oraz pojemność silnika. Niemniej istotny będzie także jego wiek. Sprawdzona zostanie również historia ubezpieczenia, data urodzenia kierowcy oraz miasto w którym mieszka właściciel. 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swój własny system oceny historii przebiegu ubezpieczenia, przez co nieco inaczej będzie wyglądało samo obliczanie składki OC. Kierowcy, którzy jeżdżą ostrożnie i unikają zdarzeń na drodze, mogą liczyć także na zniżki, które pozwolą ponieść mniejsze koszty. 

Na przykładzie TUZ Ubezpieczenia możemy stwierdzić, że jeżeli kierowca korzysta z dodatkowych ubezpieczeń takich jak NNW, Autocasco, AC itd, to każdy następny pakiet będzie obniżał podstawową składkę OC. Jest to niezwykle przydatna opcja, która pozwoli ubezpieczyć samochód online w bardzo atrakcyjnej cenie.

Leave a comment