Dieta bulionowa to współcześnie jeden z najpopularniejszych trendów gastronomicznych. Na jej sukces wpłynęły przede wszystkim gwiazdy Hollywood, które licznie dołączyły do grona osób chwalących efekty, osiągnięte dzięki zastosowaniu jej zasad. Bazuje ona jednak nie na nowoczesnych technologiach i badaniach, ale na przekazywanej z pokolenia na pokolenie mądrości mówiącej, że wywar z kości jest dobrym sposobem na wszystko. Jak się okazuje – na zrzucenie zbędnych kilogramów również.

Zasady diety bulionowej

Twórcą koncepcji diety bulionowej jest dr Kellyann Petrucci. Swoją teorię opublikowała w książce „Dieta bulionowa”, która dziś uchodzi za bestseller. Dieta nie wprowadza trudnych do zrealizowania zasad, choć jej stosowanie wymaga nieco determinacji i systematyczności. Na początku należy podzielić tydzień na 2 dni, które zostaną przeznaczone na post bulionowy i pozostałą część, w trakcie której posiłki należy komponować zgodnie z zasadami diety, choć mniej restrykcyjnie.

Wspomniany post bulionowy polega na ograniczeniu wszystkich potraw w ciągu dnia do 6 szklanek bulionu lub też 5 szklanek bulionu i jednego niewielkiego posiłku, na który składają się wyłącznie warzywa, białka i zdrowe tłuszcze. W tym czasie organizm otrzymuje zaledwie 300-500 kcal. Pozostały okres składa się z potraw, przygotowywanych zgodnie z dietą niskowęglowodanową. Ich kompozycja musi opierać się na ściśle określonej liście produktów, które można wprowadzić do codziennego menu. Znajdują się na niej np.:

  • warzywa – szparagi, pomidory, brokuły,
  • owoce – truskawki, melony, kiwi, cytrusy, jabłka, borówki,
  • białko – drób, mięso, ryby, jaja,
  • dodatki – przyprawy, mąka migdałowa, sól, ocet, mąka kokosowa,
  • zdrowe tłuszcze – orzechy, oliwa z oliwek, migdały, awokado, olej kokosowy,
  • napoje – woda, kawa, herbata.

Wszystkie produkty powinny być nieprzetworzone, naturalne, kupowane najlepiej od sprawdzonego sprzedawcy. W tym czasie nie wymagane jest już ścisłe liczenie kalorii. Nieodłącznym elementem jest oczywiście bulion, który należy spożywać każdego dnia.

Dieta bulionowa trwa 3 tygodnie. Po tym czasie jednak nie można całkowicie zrezygnować z jej reguł. Wprost przeciwnie, zaledwie 20% posiłków może zawierać produkty niedozwolone, stanowiące swego rodzaju „grzeszki” w schemacie zdrowego odżywiania.

Sukces diety hollywoodzkiej

Głównym zadaniem diety bulionowej jest utrata zbędnych kilogramów. I w tej kwestii spełnia się ona idealnie. Wytworzony deficyt energetyczny pozwala obniżyć masę ciała nawet o 7 kg w przeciągu 21 dni. Gwyneth Paltrow – jedna z prekursorek diety – przyznała nawet, że dzięki jej założeniom straciła 11 kg. Nic dziwnego, że dieta zyskuje coraz więcej zwolenników. Jednak to jeszcze nie wszystkie zalety, zachwalane zarówno przez autorkę, jak i całe grono hollywoodzkich gwiazd. Dieta bowiem przyczynia się również do redukcji zmarszczek. Wszystko to za sprawą kolagenu, zawartego w bulionie. Wpływa on na poprawę elastyczności skóry, co pozwala zapobiec powstawaniu zmarszczek. Dodatkowo posiłki przygotowywane przy diecie bulionowej są niskowęglowodanowe, a więc  mogą przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Choć aby dobre wyniki utrzymały się, należy przestrzegać zasad również po upływie 3 tygodni. Bulion ma także właściwości przeciwzapalne i wpływa korzystnie na florę bakteryjną w jelitach. Dieta bulionowa jest tania, a posiłki łatwe w przygotowaniu. To wydaje się być jedną ze składowych jej sukcesu. Dodatkowo uczy zdrowych nawyków, jak np. sięganie po nieprzetworzone produkty, pochodzące z pewnego źródła. Czy tak skomponowana dieta posiada jakieś wady?

Wady diety bulionowej

Oczywiście, że tak! Należy do nich przede wszystkim eliminacja nabiału, co prowadzić może do jego braków w organizmie. Co więcej, jest ona ubogoresztkowa, a więc cechuje się niską zawartością błonnika, ważnego w procesie trawienia. Nie istnieją również wytyczne, mówiące o tym, jak utrzymać wyniki po upływie 21 dni.

Dietę bulionową mogą stosować zarówno ci, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów, jak zwolennicy zdrowego odżywiania. Dzięki temu, że bulion jest sycący, uczucie głodu nie narasta w ciągu dnia. Niemniej jednak znacznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie – wyjście z przyjaciółmi, dłuższe zakupy, czy kilkugodzinną pracę poza domem. Dlatego też warto poznać jej plusy i minusy i indywidualnie zdecydować, czy pozytywne efekty diety bulionowej przewyższają niedogodności z nią związane.

Leave a comment