Co to jest boding?

Bonding to przede wszystkim sposób odbudowy estetycznej zębów. Dokonuje się on przy pomocy nowoczesnych żywic kompozytowych. Wykorzystywany jest on również podczas leczenia ubytków spowodowanych chorobą próchnicową. Taka rekonstrukcja powierzchni zęba polega na wypełnieniu kompozytem drobnych pęknięć, ukruszeń lub innych urazów mechanicznych tkanki zęba. Usuwa także przebarwienia zębów.

Jest to wyjątkowo nieinwazyjna metoda, która charakteryzuje się szybkim tempem i niezwykłą metamorfozą uśmiechu. Zęby nie ulegają szlifowaniu. Zabieg dedykowany jest głównie dla pacjentów, którzy nie posiadają szczególnych problemów z uzębieniem. Omawiany proces estetyczny stanowi, także świetną alternatywę dla licówek lub koron. Przede wszystkim zapewnia widoczny efekt już po pierwszej wizycie, istnieje jednak kilka przeciwwskazań:

  • duże defekty uzębienia
  • zęby nieuleczalnie chore lub martwe
  • obecność zmian próchnicowych lub przyzębia

Czy poprawa będzie już po pierwszej wizycie bondingu?

Zdecydowanie jednym z największych atutów tego rodzaju rozwiązania jest osiągnięcie spektakularnych efektów już po pierwszym zabiegu. Dotyczy to jednak pacjentów, którzy nie posiadają żadnych chorób. W przypadku wcześniej występujących poważnych zmian w uzębieniu proces ten może być nieco wydłużony.

Jeśli chodzi o sam przebieg zabiegu procedura jest generalnie całkowicie bezbolesna i nie wymaga użycia znieczulenia. Niektórzy pacjenci o wrażliwszych zębach skarżą się na mało intensywny ból. Pierwszy etap procesu polega na oczyszczeniu powierzchni zębów, następnie redukuje się szkliwo poprzez wykorzystanie delikatnego kwasu. W ten sposób wytrawiona powierzchnia stanowi podłoże dla warstwy kompozytowej. Jest ona w odcieniu kolorystycznym, który odpowiada kolorowi zębów pacjenta. Następnie zęby są naświetlane specjalną lampą polimeryzacyjną. Ostatnim krokiem jest wygładzenie żywicy i wypolerowanie powierzchni. Czas tego zabiegu wynosi od 30 do 60 min.

Bonding zębów to proces, który przede wszystkim pozwala uporać się z problemem nieestetycznego koloru uzębienia, w krótkim czasie. Umożliwia także szybkie odbudowanie ukruszeń i zredukowanie szpar między zębami.

Zalety bondingu

Podstawową zaletą tego procesu jest bardzo szybki rezultat oraz względnie krótki czas wizyty, który może trwać maksymalnie do godziny. Efekt jest natychmiastowy i umożliwia pozbycie się delikatnych zmian zębów w postaci przebarwień, ukruszeń lub innych niedoskonałości. Z tego względu bonding jest często wybieranym zabiegiem przed imprezami okolicznościowymi. W zestawieniu z innymi procesami estetycznymi zębów stanowi lidera jeśli chodzi o szybkość.

Bonding często stanowi również wstęp do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, przed wykonaniem aparatu i jego założeniem zęby muszą posiadać odpowiedni kształt, tak aby nie tarły o siebie zdzierając tym samym szkliwo.

Bonding stanowi doskonałą alternatywę dla innych bardziej inwazyjnych metod leczenia. Jego bezinwazyjność zapewnia brak konieczności stosowania znieczulenia i niski, lub zerowy próg bólu zabiegu. Aspekt ten stanowi istotną przewagę nad innymi procesami dentystycznymi, które zwykle pociągają za sobą większą inwazyjność.

Szczególne rozwiazanie przed okazją

Jak wcześniej wspomniano bonding zębów jest metodą, która pozwala bardzo szybko poprawić estetykę uśmiechu. Efekt ten jest widoczny już po pierwszej wizycie, która trwa zaledwie od 30 do 60 min. Właśnie z tego powodu bonding jest często stosowany przed ślubami, urodzinami lub innymi okazjami, w których estetyka uśmiechu jest szczególnie ważna. Jeśli chodzi o żywotność powłoki kompozytowej wynosi ona kilka lat. Różni się ze względu na eksploatację oraz metody higieny.

Aby być zadowolonym z usługi należy też wybrać odpowiednią klinikę zajmująca się tego rodzaju zabiegami estetycznymi. Klinika Uśmiechu z Chorzowa – https://www.klinikausmiechu.com/ to grupa ekspertów zajmujących się już od lat tego rodzaju zabiegami. Doświadczeni stomatolodzy oraz sprzęt najwyższej jakości, który posiada najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne to gwarancja pięknego uśmiechu i satysfakcji każdego klienta.

Leave a comment