Wiele osób marzy o ślubie i założeniu rodziny, ale jak się okazuje, coraz większa grupa nie tylko nie chce, ale nawet nie wyobraża sobie takiego życia. Dla niech to po prostu nie do pomyślenia! Nie oznacza to jednak, że są chorzy lub nie rozumieją, co tracą. Wręcz przeciwnie, taka decyzja często podejmowana jest pod wpływem wiedzy o tym, z czym wiąże się założenie własnej rodziny.

Nieustanne koszty i brak przychodów

Rodzina włączy się przede wszystkim z wydatkami, których wiele osób zwyczajne nie chce ponosić. Poza tym rodzina nie przynosi żadnych korzyści finansowych, a dla wielu to właśnie pieniądze są decydującym czynnikiem wpływającym na podejmowanie decyzji. Trzeba przyznać, że kupno mieszkania, potem wychowanie i edukacja dzieci, a w końcu pomoc finansowa w ich dorosłym życiu nie napawają optymizmem. Dlatego często głównym powodem zdecydowania się na pozostanie singlem albo parą bezdzietną kryje się właśnie za olbrzymimi wydatkami na życie.

Poświęcenie kariery na rzecz prowadzenia rodziny

Kariera dla wielu osób jest na pewnym etapie życia najważniejsza. To nie jest miejsce, żeby wyrokować, że na starość komuś zachce się żony i dzieci, bo wcale nie musi tak być. Jeśli ktoś chce skupić się na karierze i świadomie odrzuca założenie rodziny, to powinniśmy wspierać go w takim wyborze. Kariera daje bowiem nie tylko pieniądze, ale także prestiż społeczny, który otwiera nam wiele drzwi rozwoju. Jeśli ktoś bierze ślub i obie strony są gotowe wyzbyć się posiadania dzieci w imię kariery, na pewno wiedzą, co robią i nie należy wmawiać im, że w przyszłości będą tego żałowali.

Brak odpowiedniego partnera lub partnerki

Są osoby, które zakładają rodziny na siłę, z byle kim, byle tylko rodzina i przyjaciele widzieli, że udało im się w życiu. Jest jednak ogromna grupa ludzi (znacznie większa niż ta pierwsza), która do tematu zakładania rodziny podchodzi bardziej odpowiedzialnie i nie zamierzają robić tego z kimś, kto im nie pasuje. W końcu to decyzja na całe życie, bo wzięty rozwód nie zmienia faktu, że mamy razem z tą drugą osobą dzieci. Dlatego gdy nie mają nikogo, z kim mogliby założyć rodzinę odpowiedzialnie, po prostu z tego rezygnują i stwierdzają, że nigdy nie było im to pisane.

Nienawiść do kobiet lub mężczyzn

Mizoginia i mizoandria to prawdziwe problemy społeczne, które często nie pozwalają zdrowym i w teorii gotowym do założenia rodziny osobom tego zrobić. Oba te “schorzenia” to nie nienawiść do konkretnych ludzi danej płci, ale do wszystkich jej przedstawicieli i przedstawicielek. W ten sposób każde typowe dla kobiet czy mężczyzn zachowania nas denerwuje i odstrasza, a często czujemy się nawet usprawiedliwieni w wylewaniu swojej agresji na konkretną osobę tylko z powodu tego, jakiej jest płci. Jest to bardzo szkodliwe i nie pozwoli nam stworzyć zdrowej relacji z płcią przeciwną.

Chęć uniknięcia wszelkich dodatkowych zobowiązań

Rodzina niesie za sobą masę nowych zobowiązań, których nie możemy nikomu przekazać albo unikać wywiązania się z nich. Dla wielu osób zobowiązania są na tyle przytłaczające, że wolą nigdy nie zakładać rodziny, nawet jeśli o tym skrycie marzyli. W ten sposób mogą zostać lekkoduchami dłużej. Czasami w takich sytuacjach możemy już mówić o panicznym lęku przed zobowiązaniami, który jest na tyle silny, że przerażają nas wszelkie możliwie zobowiązania. To właśnie takie osoby porzucają swoje ciężarne dziewczyny albo podrzucają dzieci na śmietnik.

Leave a comment