DZIEDZICTWO KULTUROWE – pamięć, kultura, tożsamość

O tożsamości narodowej decyduje wspólnota kultury, nie wspólnota krwi...”

W ramach zdobytej nagrody w konkursach szkolnych, uczniowie klasy 1 C i 1 A  zakończyli naukę wycieczką z zakresu edukacji regionalnej. W atmosferze Starego Miasta odwiedziliśmy odrestaurowany Pałac Królewski stanowiący jeden z najważniejszych zabytków Wrocławia. Tu, w przestronnych salach, gdzie prezentowana jest wystawa „1000 lat Wrocławia” – przemierzyliśmy ścieżką  historii i przemian jakie nastąpiły w bliskim nam centrum kultury Dolnego Śląska. 

U. Pudłowska – opiekun wyjazdu edukacyjnego

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<

Piękny, słoneczny dzień i dwa kółka ...

We wtorkowy poranek, spod budynku naszego Gimnazjum, ruszyła rowerowa wycieczka uczniów realizujących zajęcia "Uczeń online" wraz z koleżankami i kolegami ze swojej klasy IIIB.
Wycieczka miała na celu poprawienie kondycji fizycznej uczniów oraz zwiedzenie wielu ciekawych obiektów historycznych i sakralnych okolicznych wiosek. Jadąc w ogólnej euforii i wzajemnej adoracji poprzez miejscowości takie jak: Grądzik, Powidzko, Osiek, Ruda Żmigrodzka dotarliśmy do Radziądza, gdzie mieliśmy okazję spotkać się z proboszczem parafii św. Karola Boromeusza ks. Krzysztofem Bartoszek.
Naszą trasę zaplanowaliśmy jako pętlę zaczynającą się i kończącą w Żmigrodzie pod budynkiem naszego Gimnazjum (31 km).

Czytaj więcej: Piękny, słoneczny dzień i dwa kółka ...

Zielona Szkoła Władysławowo-Gdańsk

DSC 0232   Relacja Weroniki, Eli, Ali i Asi...

 Dziś 12.06.2014 r. mija już czwarty dzień wycieczki do Władysławowa, które okazał się Chłapowem:). Po 7-godzinnej podróży dotarliśmy do Malborka, gdzie zwiedziliśmy zamek krzyżacki. Po dwóch godzinach zwiedzania spędzonych w upale, ruszyliśmy w stronę Chłapowa.

>>>Galeria Weroniki<<<

>>>Galeria Ani<<<

 

Czytaj więcej: Zielona Szkoła Władysławowo-Gdańsk

KLASA I A NA POLICJI

Dnia 9 czerwca 2014 r. uczniowie klasy I A uczestniczyli w wDSC03188 800x600ycieczce do Komisariatu Policji w Żmigrodzie. Młodzież miała okazję zapoznać się z działaniami poszczególnych wydziałów i systemem funkcjonowania Policji. Uczniowie obserwowali pracę oficera dyżurnego, który odbierał zgłoszenia. Młodzież przebywała w pokoju odpraw, gdzie odbywają się codzienne spotkania policjantów. Po komisariacie oprowadzał nas st. sierż. Marek Ciesielski . Uczniowie  zobaczyli tzw. Niebieski Pokój, w którym przesłuchiwane są osoby nieletnie przez prokuratorów i policję. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć miejsce, w którym znajdują się cele dla osób zatrzymanych. Wielką atrakcją dla uczniów było tzw. „lustro weneckie” oraz zasady jego wykorzystania w praktyce operacyjnej. Z dużym zaciekawieniem z bliska oglądali kajdanki, broń i inne elementy policyjnego sprzętu. To nie był koniec wrażeń, bo przed budynkiem czekał radiowóz, który mogli obejrzeć.

GALERIA   1A POLICJA

Warsztaty plastyczne w Sulistrowiczkach.

10363332 773182756045317 1159209568508160577 nW sobotę 31 maja odbyły się warsztaty plastyczne. Grupa młodzieży wraz z opiekunami Panią Moniką Bagińską i Panią Kamilą Cabanek wybrała się do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego a konkretnie do miejscowości Sulistrowiczki. Ślężański Park Krajobrazowy położony jest na Przedgórzu Sudeckim. Najwyższym punktem parku jest Góra Ślęża, która właśnie została upamiętniona na szkicach i pracach wykonanych farbami przez naszych uczniów.

Czytaj więcej: Warsztaty plastyczne w Sulistrowiczkach.

Wycieczka klasy 3c do historycznych miejsc Wielkopolski

W minioną środę udaliśmy się na wycieczkę po historycznych miejscach Ziemi Wielkopolskiej. IMG 7191 mini

Najpierw zawitaliśmy do Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Zwiedziliśmy tam słynną Katedrę Gnieźnieńską, miejsce koronacji pierwszych królów Polski. Obecna gotycka budowla jest trzecim z kolei kościołem wzniesionym na Wzgórzu Lecha.  Jej budowę rozpoczęto w II połowie XIV wieku.

Czytaj więcej: Wycieczka klasy 3c do historycznych miejsc Wielkopolski

Kolejny dzień naszej magicznej podróży…

aaZwiedziliśmy „mały chorwacki Rzym” czyli Zadar gdzie słuchaliśmy muzyki z organ morskich , których źródłem dźwięku są wiatr i fale. Byliśmy także w Splicie, Trogirze oraz Szibeniku. Najbardziej przypadł nam do gustu całodzienny wypoczynek nad ciepłym Adriatykiem. Jak było - przekonajcie się sami :)

Globtroterzy Cronomaniacy

. . . G A L E R I A      1 . . .

. . . G A L E R I A     2 . . .

 

"Spotkanie w Czarnolesie"

26 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej, bo poetyckiej podróży do epoki renesansu, czasów współczesnych Janowi Kochanowskiemu.

A wszystko to za sprawą aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie, którzy gościli w Domu Kultury w Rawiczu ze spektaklem "Spotkanie w Czarnolesie".

Czytaj więcej: "Spotkanie w Czarnolesie"

Chorwacja - dzień pierwszy!

aaZa nami pierwszy dzień wycieczki do Chorwacji. Cała noc zleciała nam w podróży, dziś było nieco zwiedzania, plażowania i nurkowania ;)

. . . : : : G A L E R I A : : : . . .

P.S. słońce dopisuje ;)

Szlakami dawnych Ślężan (wycieczka do Sobótki)

W sobotę (24.05.2014) grupa uczniów Gimnazjum im. Macieja Rataja wzięła udział w szkolnej wycieczne do SObótki i w w wędrówce na górę Ślęża. Wycieczka miała charakter edukacyjny, a uczniowie, którzy w niej uczestniczyli, rozszerzali swoją wiedzę z geografii, historii i biologii. Ważnym elementem było także kształtowanie kultury fizycznej i czerpanie przyjemności z obcowania z naturą.

Czytaj więcej: Szlakami dawnych Ślężan (wycieczka do Sobótki)

Szkolna wycieczka na Ślężę - zapisy!

W najbliższą sobotę (24.05.2014) odbędzie się szkolna wycieczka na górę Ślężę koło Sobótki. Będzie to wycieczka krajoznawczo-edukacyjna. Podczas całodniowego wyjazdu realizowane będą treści przyrodniczo-geograficzne oraz program modułów wychowania fizycznego. Zachęcamy wszystkich zaintresowanych do zapoznania się z treścią newsa.

Załączniki:
Pobierz plik (wzor_zgody_Sobotka.pdf)wzor_zgody_Sobotka.pdf[ ]59 kB
Czytaj więcej: Szkolna wycieczka na Ślężę - zapisy!

Wyczieczka na Laser Tag we Wrocławiu

W środę 30 kwietnia klasa 2d i 1d pod opieką Pani D. Żyto oraz P. Aleksandra Wrońskiego wybrały się na wycieczkę do Wrocławia na tzw. laserowy paintball. Dwie godziny niesamowitej zabawy zostawiły niezapomniane wspomnienia. :)

Czytaj więcej: Wyczieczka na Laser Tag we Wrocławiu

Strona 1 z 3

Początek strony