Wycieczka rowerowa klasy 3F

17 maja klasa 3f wzięła udział w wycieczce rowerowej. Głównym celem było zainteresowanie uczniów własnym regionem. Naszą trasę zaplanowaliśmy jako pętlę zaczynającą się i kończącą w Żmigrodzie pod budynkiem naszego Gimnazjum (31 km). Była to  wyprawa po najpiękniejszych zakątkach okolicy Żmigrodu, dla tych którzy kochają aktywnie spędzać czas i poznawać ciekawe miejsca. 

Na trasie przejechaliśmy obok ogromnych stawów rybnych oraz przez krainę zacisznych wsi. Pogoda nam dopisała. Było słonecznie. Dolina Baryczy odsłoniła przed nami nieco swoich skarbów w postaci leśnych ostępów, śpiewu ptaków i przydrożnych bagienek. Wszystko to razem w połączeniu ze słońcem i zapachem świeżego lasu stworzyło cudowną atmosferę.

Pierwszym naszym przystankiem był Grądzik. Zatrzymaliśmy się przy jednym z najstarszych domów - Zbudowany z końcem XVIII w.

Następnie dojechlismy do Powidzka. Jest to jedna z najstarszych wsi, której pierwsze wzmianki w dokumentach historycznych wymienione są w 1218 r. Zobaczyliśmy przepiękny kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (po raz pierwszy wzmiankowany w 1329r.) z barokowo-klasycystyczny ołtarzem głównym z ok. 1791 roku, obraz MB Łaskawej ze Stojaniec z 2 poł. XVII wieku (przywieziony przez przesiedleńców z Ukrainy), klasycystyczną bramę z 1797 roku. Opuszczając Powidzko zobaczyliśmy ruiny dawnego kościoła ewangelickiego, który został wzniesiony w 1909 r. w neogotyckim stylu architektonicznym. Cały plac przy ruinach zarastają olbrzymie ilości bluszczu wijącego się po ziemi, krzewach drzewach i starych nagrobkach.
Ciekawostka: Bluszcz na cmentarzach ma swoje osadzenie historyczne – w dawnych czasach chrześcijanie używali tej rośliny podczas pogrzebów jako symbolu nieśmiertelności.
Przy głównych drogach wylotowych ze wsi znajdują się kapliczki, pochodzą z II poł. XIX w. Murowane z cegły, tynkowane. Wieżyczkowe, na planie kwadratu, z wnękami ostrołukowymi bądź arkadkowymi.
Wjeżdżając do Osieka, po lewej stronie przy drodze, zobaczyliśmy już drugi (pierwszy w Powidzku) krzyż pokutny z XIV –XVI w. Prosty, surowy kamienny krzyż wznoszony przez zabójców w miejscu, w którym dokonało się morderstwo.

Następny naszym etapem było przekroczenie rzeki Barycz. Rzeka ta liczy 133 km długości.
Dolina Baryczy to obszar wyjątkowy dla ptaków, zarówno w skali Polski, jak i Europy.
Na trasie mijaliśmy olbrzymie stawy w okolicy Rudy Żmigrodzkiej. Rybactwo stawowe dzisiaj to nowoczesna hodowla ryb wykorzystująca najnowsze osiągnięcia nauki i zdobycze techniki. Jednym z najnowocześniejszych i największych zakładów rybackich w kraju jest Zakład Rybacki w Radziądzu. Zakład gospodaruje kilkoma obiektami stawowymi, które znajdiwały się na naszej trasie.

Dodatkową atrakcją, którą przygotował nam Łukasz, było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dziękujemy!
We wspaniałej atmosferze wróciliśmy do Żmigrodu.

>>>Fotografie Aleksandry Barańskiej<<<

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony