Srebro szachistów

aaW piątek 18 listopada 2016 roku w Mistrzostwach Powiatu rywalizowali najlepsi szachiści. Nasza Reprezentacja spisała się w nich na medal...

Do rywalizacji zostało zgłoszonych 7 szkół gimnazjalnych. Po rozpisaniu drabinki i omówieniu zasad rozgrywek przystąpiliśmy do rywalizacji. Naszym pierwszym przeciwnikiem było Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 z Trzebnicy. Wynik bardzo szybko otworzyła Patrycja Adamiszyn, która po dwóch minutach wygrała swój pojedynek. Szczęście nie dopisało niestety Hubertowi Nelec, który uległ przeciwnikowi, jednakże pewne zwycięstwo Patryka Szargana dawało nam szanse na dobry start w turnieju. Po trudnym pojedynku, gdy wszystko wskazywało na przegraną w pojedynku i  remis w meczu 2:2, zwycięstwo na minutę przed końcem czasu zapewnił sobie Julek Furtak. Pierwszy pojedynek wygraliśmy więc 3:1.

W drugim pojedynku czekała na nas druga drużyna z Trzebnicy. Tym razem wszyscy nasi reprezentanci zapisali na swoje konto zwycięstwo kończąc mecz wynikiem 4:0.

W trzeciej potyczce czekał na nas lider rozgrywek zespół z Szewc. O klasie przeciwnika stanowiło choćby to, że każdy z zawodników z Szewc posiadał kategorię szachową. Po nerwowym starcie i kilku błędach przeciwnicy prowadzili już 0:3, a jako ostatni na placu boju został Julek Furtak. Ten jednak nie poddał się do końca i zdobył dla naszej drużyny honorowy punkt i mecz zakończył się wynikiem 1:3.

Czwarty mecz zapowiadał się na bardzo wyrównany, gdyż nasz przeciwnik - Gimnazjum z Kryniczna tego dnia również walczył o miejsce medalowe (o czym ostatecznie przesądziła dogrywka z Trzebnicą). Mecz był bardzo wyrównany, a pierwszą porażkę w naszej drużynie poniósł Julek, jednakże dobra dyspozycja Patrycji i Patryka przesądziły ostatecznie o remisie 2:2. W tym momencie z 2,5 punktami zajmowaliśmy trzecie miejsce za szkołami z Szewc i Trzebnicy.

Piąty mecz to pojedynek z teoretycznie słabszymi tego dnia Obornikami Śląskimi. Nasi reprezentanci stanęli na wysokości zadania i po szybkich pojedynkach wygrali 4:0, dzięki czemu awansowali na drugą pozycję.

W szóstej kolejce czekał nas wolny los i oczekiwanie na ostatni mecz z drużyną z Pęgowa. Tu nastąpiła niespodzianka, gdyż Pęgów oddał ostatni mecz walkowerem. Stało się jasne, że z czterema zwycięstwami, remisem i porażką zajęliśmy drugie miejsce za drużyną z Szewc. O trzecim miejscu zadecydowała dogrywka pomiędzy szkołami z Kryniczna i Trzebnicy, gdyż po 7 kolejkach obie drużyny miały na koncie 5 punktów. Ostatecznie brązowe medale po zwycięstwie w meczu 2,5:1,5 zapewniła sobie drużyna z Trzebnicy.

Nasi reprezentanci awansowali tym samym do zawodów strefowych, które odbędą się 29 listopada we Wrocławiu.

Grzegorz Uram

Kilka dni temu odbyły się w naszej szkole mistrzostwa gimnazjum w szachach. Do rywalizacji zgłosiło się 21 zawodników. Mecze odbywały się systemem szwajcarskim. Każdy uczestnik turnieju rozegrał 6 partii, gdzie za zwycięstwo otrzymywał 1 pkt., za remis 0,5 pkt., a za porażkę 0 pkt. Zwyciężył faworyt całego turnieju, Julian Furtak (6 pkt.), drugie miejsce zajął Hubert Nelec (4,5 pkt.), trzecie miejsce przypadło Patrykowi Szarganowi (4,5 pkt.). Najlepsi zawodnicy tego turnieju reprezentowali naszą szkołę na zawodach powiatowych w Trzebnicy.