Wielki sukces łyżwiarzy!!!

Wielkim sukcesem zakończyły się rozgrywane 25 stycznia 2011 roku Mistrzostwa Województwa w short-tracku. Reprezentacja naszego Gimnazjum podczas debiutu w tychże zawodach zajęła drugie miejsce. Szersza relacja wewnątrz newsa...

-->> Z D J Ę C I A <<--Zawody odbywały się na krytym lodowisku przy ulicy Spiskiej we Wrocławiu. Wzięło w nich udział ponad 20 gimnazjów z Dolnego Śląska, w tym również po raz pierwszy Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie. W skład reprezentacji weszli: Przemek Mazurek, Konrad Adamowicz, Patryk Śron, Marcel Naparty, Bartek Walentynowicz i Patryk Kopij.
Już podczas rozgrzewki można było ujrzeć jak wielkim zainteresowaniem cieszyły się te zawody. Gdy otworzono lodowisko dla rozgrzewających się zawodników i zawodniczek w mgnieniu oka znalazło się na nim ponad 300 osób.
Po krótkiej rozgrzewce do pierwszej rundy zmagań przystąpiły dziewczęta. Była to także okazja do zapoznania się z wielkością toru, na którym następnie rywalizować mieli chłopcy. Wśród gimnazjów szczególne zainteresowanie wzbudziło Gimnazjum z Lubina, w skład którego wchodzili zawodnicy i zawodniczki trenujący na co dzień łyżwiarstwo szybkie.
Po eliminacjach dziewcząt na starcie pojawili się chłopcy. Zawodnicy startowali w pięcioosobowych ekipach i mieli do pokonania trzy okrążenia toru. Do dalszego etapu zawodów awansowało z każdego biegu tylko dwóch zawodników. Już w pierwszym wyścigu czekały nas wielkie emocje, gdyż startował Przemek Mazurek. Wiadomo, że pierwsze starty są zawsze najtrudniejsze, jednak Przemek poradził sobie z presją i bez większych przeszkód awansował do dalszego etapu. Jego postawa doskonale wpłynęła na pozostałych zawodników z drużyny, którzy także bez problemów awansowali do drugiej rundy zawodów. W drugiej rundzie miały się ważyć nasze szanse medalowe. Pierwszy do rywalizacji przystąpił Patryk Śron. Poradził sobie doskonale już na pierwszym okrążeniu, na którym zapewnił sobie dużą przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Przewagi nie oddał do końca i z kompletem 8 punktów awansował do półfinału.
Jako drugi do rywalizacji stanął Konrad Adamowicz. Jego grupa była bardzo wyrównana. Trzech zawodników do ostatnich metrów miało realne szanse na zwycięstwo w wyścigu, jednakże Konrad rzutem na taśmę wyprzedził na ostatnich trzech metrach przeciwników i jako zwycięzca wyścigu awansował do półfinału.
Trzecim reprezentantem w tej fazie był Marcel Naparty. Także on doskonale zaprezentował się w wyścigu i pewnie zwyciężył z dużą przewagą nad resztą stawki. Z dwoma zwycięstwami pewnie awansował do półfinału. Tam na naszych reprezentantów czekała już czwórka zawodników z Lubina.
Mniej szczęścia tym razem miał Przemek Mazurek, któremu w wyścigu ćwierćfinałowym przyszło zmierzyć się z gimnazjalistą z Lubina. Już po starcie stało się jasne, że tylko ta dwójka będzie walczyła ze sobą o pierwsze miejsce w wyścigu. Ostatecznie wyścig zakończył się zwycięstwem zawodnika z Lubina, który pomimo dużej przewagi w postaci łyżew do jazdy szybkiej, wyprzedził Przemka o przysłowiowy włos dopiero na ostatnim łuku. Drugie miejsce premiowało Przemka do dalszej fazy zawodów.
Postanowiono rozgrywać trzy półfinały czteroosobowe, z których do finału awansowało po dwie najlepsze osoby z każdego półfinału. W pierwszym półfinale pech dopadł Patryka Śrona, gdyż w wyniku losowania na starcie stanęło dwóch zawodników z Lubina. Pomimo wielkiej woli walki i niesamowitemu wysiłkowi nie zdołał on wyprzedzić żadnego z lubinian. Z dorobkiem 10 punktów zakończył on walkę na półfinale.
W drugim półfinale na starcie stanęło dwóch naszych reprezentantów: Marcel Naparty i Konrad Adamowicz. Po zaciętej walce o drugie miejsce do finału awansował Konrad, jednak na ostatnim łuku było widać, że Marcel nie chce zbytnio ryzykować podczas starcia z kolegą by nie stracić punktów dla drużyny. Gratulacje dla niego za taką postawę! Do finału awansował Konrad, natomiast Marcel zakończył rywalizację na półfinale z 10 oczkami na koncie.
W ostatnim wyścigu półfinałowym Przemek Mazurek miał szansę na rewanż za pierwszą rundę w której minimalnie przegrał z chłopcem z Oleśnicy. Szansę wykorzystał i o mało co nie sprawił wielkiej niespodzianki gdyż przez cały wyścig dzielnie walczył z panczenistą z Lubina. Wszyscy zebrani dookoła lodowiska nie wierzyli jak Przemek może konkurować z powodzeniem z łyżwiarzem szybkim. Ostatecznie lubinianin wyprzedził Przemka na ostatnim łuku, jednakże był to z pewnością jeden z najładniejszych wyścigów tego dnia.
W biegu finałowym na starcie stanęło czterech panczenistów z Gimnazjum z Lubina, oraz dwójka naszych reprezentantów. Tym razem przewaga techniczna w postaci łyżew do jazdy szybkiej okazała się decydującym o zwycięstwie czynnikiem, jednak mało która szkoła jest w stanie wydać 1500 złotych na parę łyżew. Chłopcy w finale walczyli bardzo ambitnie, o czym niech świadczą te zdjęcia:
Na mecie zameldowali się około 5 metrów za panczenistami, co jest bardzo dobrym wynikiem. Ostatecznie Przemek zajął piąte, natomiast Konrad szóste miejsce. Ponadto obaj uzbierali po 11 punktów. Po podsumowaniu wszystkich wyników Reprezentacja naszego Gimnazjum zajęła bezapelacyjnie drugie miejsce, ulegając tylko Gimnazjum z Lubina. Indywidualnie naszym reprezentantom przypadły miejsca od piątego do ósmego. Jako jedyni podczas zawodów chłopcy starali się walczyć z gimnazjalistami z Lubina. Jestem przekonany, że przy równych szansach zdobylibyśmy pierwsze miejsce, jednak organizatorzy dopuszczają możliwość korzystania z łyżew do jazdy szybkiej, które dają niesamowitą przewagę nad rywalami. Miejmy nadzieję, że za rok idąc z duchem sportu, organizatorzy pozwolą startować wyłącznie w popularnych „hokejówkach”. Na zakończenie chciałbym podziękować zarówno wspomnianej powyżej czwórce Reprezentantów, jak i rezerwowym, którym nie dane było ścigać się tego dnia. Bartek Walentynowicz, Patryk Kopij i Daniel Andrzejewski pilnie uczestniczyli w całym cyklu przygotowań i od startu dzieliło ich zaledwie 0,2 sekundy. Jestem pewien, że gdyby Bartek i Patryk musieli zmienić któregoś ze startujących, doszliby równie daleko.
Gratulacje Panowie – jesteście v-ce Mistrzami Województwa.
-->> Z D J Ę C I A <<-- Grzegorz Uram
Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony