Jesteś tutaj: Strona głównaPasja pisaniaMłodość a współczesność - autor: Maciej Pękowski

Młodość a współczesność - autor: Maciej Pękowski

 

Duża część młodzieży się buntuje. Często nie słucha rodziców i kieruje się zdaniem kolegów lub przyjaciół. Nie zawsze jest to dobry pomysł. Chcą być tacy jak oni. Sięgają po alkohol, nierzadko narkotyki.

Moim zdaniem młodzi ludzie w wieku dojrzewania potrzebują odpowiedniej osoby dorosłej , która nimi właściwie pokieruje. Młodzież często uważa, że rodzice specjalnie zabraniają im wielu rzeczy, ale to wynika z ich troski o swoje dzieci. Martwią się o nas.

W czasie dorastania zmieniają się poglądy i zainteresowania. Ogólnie mówiąc, cały ten proces to jednocześnie czas manifestowania swoich racji. Nie zawsze jednak jest to niewłaściwe. Kiedy inni ludzie są poniżani i źle traktowani, nie możemy przechodzić obok tego obojętnie. Musimy się postawić, bo każdy z nas ma równe prawa i każdemu należy się szacunek.

Życie w obecnych czasach ma swoje plusy, jak i minusy. Plusem jest to , że mamy dostęp do dużej ilości informacji – media informują o wydarzeniach z kraju i ze świata. Dzieci mają lżej, bo mogą chodzić do szkoły i uczyć się za darmo. Ludzie mogą żyć dostatnio, choć nie wszędzie. W Afryce znaczna część ludzi głoduje i nie ma odpowiednich warunków do życia. Wielkie i bogate państwa nie zawsze im pomagają. Częściej toczą się wojny o pokój na świecie, choć głównie chodzi tu o korzyści materialne niż pokój. Tak nie powinno być!

Najbardziej nie podobna mi się to, że spora część ludzi pędzi za karierą i pieniędzmi. Stawiają stanowiska i sukcesy zawodowe ponad rodzinę , zdrowie i miłość. Kiedyś, głównie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych poprzedniego stulecia, nie było to aż tak ważne jak teraz. Życie było spokojniejsze ( wiem o tym z opowiadań starszych ludzi).

Minusem, niewątpliwie, była w Polsce powszechna cenzura. Człowiek nie mógł otwarcie mówić tego, co myśli o politykach lub innych ważnych osobach. Teraz jest pod tym względem swoboda, być może czasami za duża.

Obecnie również w telewizji, radiu panuje dużo komercji. Posłużę się przykładem ze świata muzyki (to mnie interesuje). Współcześnie nie liczy się piękno i tekst piosenki, jej przesłanie, dlatego tak mało w radiu nadaje się utworów z czasów naszych rodziców, bo po prostu nie da się już na niej zarobić dużych pieniędzy. Takie podejście strasznie mnie irytuje. Oczywiście, każdy ma inny gust muzyczny i możliwe, że lubi to, co nadaje się obecnie w większości stacji radiowych. Wprawdzie są też muzycy, którzy nie są zbyt medialni i liczy się dla nich przekaz piosenki, ale, szczerze mówiąc, jest ich coraz mniej.

Razi mnie to, że ludzie współcześnie przejawiają wiele wrogości wobec innych. Powodem może być choćby tylko wygląd. Ludzie nabijają się z osób otyłych lub inaczej ubranych niż oni. Kiedyś społeczeństwo miało więcej szacunku, respektu dla drugiego człowieka. Każdy jest inny. Jeden lubi oglądać filmy, a drugi czytać książki. Powinniśmy to zrozumieć i nie dokuczać ludziom ze względu na to , że nie są tacy jak większość.

Chciałbym jeszcze podzielić się refleksją na temat mojego życia. Nie narzekam na nie za bardzo. Wiadomo przydarzają się rzeczy miłe i czasem trochę mniej. Nigdy nie może być cały czas źle, ani cały czas dobrze.

W obecnych czasach mam dostęp do wielu ciekawych rzeczy, które powstały m.in. Internet , telewizja, telefon itp. Jednak mimo tego wszystkiego chciałbym urodzić się wcześniej, gdybym oczywiście miał na to wpływ. Strasznie fascynują mnie czasy od 1950 do 2000 roku. Jest to związane z wydarzeniami w Polsce, jak i na świecie. Głównie chodzi mi o muzykę, która, moim zdaniem, była w tym okresie jedną z najlepszych, jakie powstały. Poza tym życie towarzyskie nie ograniczało się do rozmowy przez telefon lub na gadu-gadu. Spędzało się razem więcej czasu. Organizowano dużo koncertów głównie tych rockowych. Bardzo chciałbym przeżyć to, czego mogli doświadczyć moi rodzice lub inni, starsi ode mnie ludzie.

Jednak niezależnie od tego, gdzie i kiedy żyjemy, co lubimy, jak wyglądamy, szanujmy innych. Rzeczywistość będzie dla nas milsza. Zachęcam wszystkich do odkrywania piękna świata tego, w którym przyszło nam mimo wszystko żyć. J

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony