Jesteś tutaj: Strona głównaPasja pisaniaIX Powiatowy Turniej Reportażu

IX Powiatowy Turniej Reportażu

Reporterskim okiem, czyli podsumowanie IX Powiatowego Turnieju Reportażu za nami „Najtrudniejsze jest tworzenie, wszystko inne jest ucieczką przed trudnością tworzenia”- taką myśl zanotował w ostatnim, szóstym tomiku swoich Lapidariów wielki polski reportażysta Ryszard Kapuściński.

Dzisiaj w naszym gimnazjum spotkało się grono osób, które taką trudność podjęły. Każda podjęła wyzwanie, a swoje obserwacje, refleksje i oceny otaczającej rzeczywistości przelała na papier lub sfotografowała. Turniej organizowany jest od roku 2002- dziś podsumowujemy jego dziewiątą edycję. Nie chcemy was zarzucać suchymi faktami, ale warto wiedzieć, że zmagania konkursowe przez osiem lat obejmowały reportaż, od trzech lat oceniamy reportaże i fotoreportaże. W kategorii reportaż wzięło udział 15 uczniów z czterech gimnazjów powiatu trzebnickiego. Są to: Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Obornikach Śląskich, Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie, Gimnazjum w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II oraz Publiczne Gimnazjum w Zawoni. Jury składające się z dziennikarzy prasy lokalnej oceniało atrakcyjność tytułu, tematykę reportażu, realizację cech gatunkowych oraz język i styl prac.

 

Po ożywionej dyskusji jury postanowiło nagrodzić prace następujących uczniów:

I miejsce: Marlena Dumin "Z życiem w kieszeni"; Żmigród

II miejsce: Monika Olejniczak „Dar Finlandii” Żmigród

III miejsce: Justyna Wichłacz „Zbyt idealna” Żmigród

W kategorii fotoreportaż na konkurs wpłynęło 12 prac ze szkół w Zawoni, Ujeźdźcu Wielkim, Pęgowie, Trzebnicy oraz Żmigrodzie :

I miejsce: Agata Mokrzycka „Sami w samotności” oraz „Uliczna muzyka” II miejsce: Alina Stasiak „Przemijanie”

Zawonia III miejsce: Agata Winiarska „IV Zaduszki jazzowe”

III miejsce: Paulina Rudnicka i Dagmara Trytko „Dom Nad Stawem” Żmigród W/w uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gimnazjum im. Macieja Rataja – organizatora. Organizator konkursu- Elżbieta Kostecka bardzo dziękuje za współpracę jurorom, które oceniły reportaże i fotoreportaże. A są to: Małgorzata Kosińska - Wiadomości Żmigrodzkie Marta Maćkowiak – Południowa Oficyna wydawnicza Joanna Lewandowska- Nowa Gazeta Trzebnicka eco Reportaże:

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony