Jesteś tutaj: Strona głównaPasja pisaniaPod refleksję …

Pod refleksję …

Pierwsze dni Nowego 2014 Roku mijają … W uszach dźwięczą nam jeszcze słowa życzeń: „… zdrowia, szczęścia, …”.      podkowa

„Czym jest szczęście?” , „Jak żyć, by czuć się szczęśliwym?”.

O tym warto przeczytać w pracach naszych uczniów - Oli, Ady i Radka.

Zachęcam!

Aleksandra Smektała kl. II b:

„Jest tylko jedno szczęście w życiu – kochać i być kochanym.”

              Wielu ludzi zastanawia się nad tym, czym jest szczęście i jak żyć szczęśliwie. Już w starożytnej Grecji wielcy filozofowie tacy jak Epikur szukali odpowiedzi na te pytania. Niestety, szczęścia nie da się zdefiniować. Dla każdego znaczy co innego. Stoik powie, że „szczęście to życie zgodne z naturą człowieka”, dla bohatera książki „Telemach w dżinsach” „(…) największe szczęście to dążenie do niego”.

Według mnie największe szczęście to posiadanie osoby, przy której będziemy czuć się wyjątkowo, która doceni nas takimi, jakimi jesteśmy, będzie z nami w każdej chwili naszego życia, a najszczęśliwsze momenty będziemy kojarzyć właśnie z nią.

             „Przyjaźń to nie słowo ani relacja. To cicha obietnica, która mówi: byłam, jestem i będę przy Tobie w każdej chwili, w której będziesz mnie potrzebować.” Nie wyobrażam sobie większego szczęścia niż odnalezienie bratniej duszy. To wspaniałe uczucie, kiedy wiesz, że masz z kim porozmawiać, czy powiedzieć, o tym, co ci leży na sercu. Jak powiedział kiedyś ksiądz Wacław Buryła: „Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście”. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, jednak moim zdaniem, przyjaźń to nie tylko dzielenie się swoimi problemami, ale także wspólne przeżywanie radosnych momentów życia.

              Przyjaźń, w przeciwieństwie do szczęścia, można zdefiniować. Choć jest wiele różnych określeń tego słowa, najgłębiej w pamięci utkwił mi cytat wspaniałego poety i pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać.” Niestety, przyjaźń to często kruche szczęście, bo „trzeba wielu lat, by znaleźć przyjaciela, wystarczy chwila, by go stracić”.

 

Adrianna Skrzypek kl. II b:

Jednym z najważniejszych celów życiowych każdego z nas jest osiągnięcie szczęścia. Każdy z nas ma własną jego definicję. Starożytni filozofowie mieli różne poglądy na ten temat, jednak ja mam własny.

            „Nie żałuj umarłych […], żałuj żywych, a przede wszystkim tych, którzy żyją bez miłości” pisała J.K. Rowling. Te słowa doskonale oddają moje myśli. Życie człowieka bez miłości jest mniej warte. Miłość to najpiękniejsze uczucie, jakim można kogoś obdarzyć, a równie ważne jest to, by ktoś kochał nas. Tak więc zawsze dbam, by w moim życiu nie zabrakło miłości.

            „Kto przyjaciela znalazł – skarb znalazł” mawiał Syrach i miał rację. Dzięki moim przyjaciołom jestem tym, kim jestem. To z nimi spędzam każdą wolną chwilę i to właśnie wtedy najwięcej się uśmiecham. Są sytuacje, w których bez ich wsparcia byłoby strasznie ciężko, z przyjaciółmi wszystko staje się łatwiejsze. Wiem, że mam wokół siebie ludzi, na których mogę polegać i jestem dla nich tak samo ważna jak oni dla mnie.

            Zawsze staram się wierzyć, że wszystko co najlepsze jest przede mną. Pozytywne nastawienie do życia jest dla mnie bardzo ważne. Uśmiech łagodzi rany. To w pewien sposób czyni mnie szczęśliwą.

            „Ach, muzyka! To magia większa od wszystkiego” i tu podzielam zdanie J.K. Rowling. Gdy słucham muzyki, nie obchodzi mnie nic, na chwilę się wyłączam. Epicentrum magii muzyki są koncerty, tam widać najbardziej emocje, które ona wywołuje.

            Moją drogą do szczęścia jest życie wypełnione tymi wartościami.

 

Radosław Zazulczak kl. 2B:

Czym jest szczęście? Trudne pytanie. Można się nad tym głowić dużo czasu. Można też porównać szczęście do stanu, w którym odczuwamy przyjemność.

Przyjemności doznajemy na co dzień, na przykład: odpoczywając po męczącym dniu, siedząc na wygodnej sofie, ale nie tylko, bo ,,przyjemność jest początkiem i celem życia szczęśliwego’’. Te słowa Epikura mówią nam o tym, że nawet prosta, najprostsza rzecz może być źródłem przyjemności, której każdy z nas może doznać. Przecież z przyjemnością jest jak z jedzeniem, jak głosił myśliciel. Zamiast spożywać syte posiłki można zjeść zwykłą potrawę, aby tylko zaspokoić męczący głód i czuć się szczęśliwym.

Myśląc o przyjemności, miejmy na uwadze spokój duchowy, brak cierpień psychicznych.

Któż będzie bardziej szczęśliwy? Ten, który będzie przyjemność czerpał z rozpusty, czy ze spokoju duchowego? ,,Wszak cnoty – uczciwość, sprawiedliwość – tworzą wraz z przyjemnym życiem naturalną jedność’’. Bywa, że człowiek, uważany za szczęśliwego, w głębi duszy sam nie czuje się szczęśliwym.

Osoba szczęśliwa to taka, która osiągnęła wszystkie życiowe cele i wie, że z naturą ludzką jest związane nie tylko życie, ale też śmierć.  

 

 

 

                                                                                               

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony