Jesteś tutaj: Strona głównaO szkoleHistoria

Nasza historia

HISTORIA SZKOŁY 1999-2008

25 kwietnia 1995 – podpisanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego budynku szkoły podstawowej przy ul. Sienkiewicza 6 – na placu potartacznym.

15 marca 1999 – w związku z reformą oświaty utworzenie uchwałą Rady i Miasta Żmigród Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie. Powierzenie organizacji szkoły panu Józefowi Łysikowskiemu.

1 września 1999 – uroczysta inauguracja pierwszego roku szkolnego 1999/2000. Pierwszym dyrektorem szkoły został mgr inż. Józef Łysikowski. Gimnazjum mieści się w nowym budynku dotychczasowej SP w Żmigrodzie, to współczesne skrzydło południowe. Do szkoły uczęszczają uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej oraz klas I gimnazjum. Powstaje 6 oddzialów klas miejscowych oraz 3 oddziały zamiejscowe przy Szkołach Podstawowych w Barkowie, Korzeńsku i Powidzku.

1 września 2000 –przestają funkcjonować oddziały zamiejscowe gimnazjum. W wyniku restrukturyzacji powstaje18 oddziałów, ale w związku z małą ilością pomieszczeń szkolnych 5 klas pierwszych korzysta z pomieszczeń Szkoly Podstawowej (budynek przy ul. Szkolnej 7). Na stanowisko wicedyrektora ds. dydaktycznych zostaje powołana nauczycielka matematyki - mgr Aleksandra Nogała.

27 września 2000 – oficjalne otwarcie Hali Sportowej przy Gimnazjum im. M. Rataja w Żmigrodzie, która do godz. 15.00 pełni funkcje dydaktyczne, po południu wykorzystywana jest przez społeczność żmigrodzką.

Maj 2001 – zapoczątkowanie współpracy partnerskiej z Gimnazjum Eckhorst w Bargteheide, efektem jest wizyta delegacji niemieckich nauczycieli w Żmigrodzie, a w dniach 5-8 maja 2002 pierwsza wymiana młodzieży szkolnej.

2 września 2002 – inauguracja roku szkolnego 2002/2003. Otwarcie nowo wybudowanej części szkoły. Wszystkie klasy mieszczą się w jednym budynku, a uczniowie uczęszczają na jedna zmianę.

18 maja 2003 – wizyta Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta - Minister Barbary Labudy (urodzona w Żmigrodzie), spotkanie z młodzieżą gimnazjalną. Inicjatorem spotkania jest Klubu Europejskiego działający przy gimnazjum pod opieką Elżbiety Bawolskiej.

Czerwiec 2003 – szkoła uzyskuje certyfikat „Szkoły z Klasą”.

Styczeń 2005 - swą działalność rozpoczyna Koło Przyjaciół Gimnazjum.

Czerwiec 2005 – otrzymanie świadectwa ukończenia programu koordynowanego przez „Szkołę z Klasą” - COGITO-AGO-LEGO (CZYTAM-MYŚLĘ-DZIAŁAM).

Grudzień 2005 – rozpoczęcie funkcjonowania Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.

4 września 2006 – powołanie nowego - drugiego dyrektora w historii szkoły. Zostaje nim nauczycielka matematyki i informatyki w Gimnazjum im. M. Rataja w Żmigrodzie – mgr Katarzyna Lech. Dotychczasowy dyrektor odchodzi na emeryturę.

Październik 2006 –wzbogacenie hali gimnastycznej o atlas OLIMP, wydzielenie osobnego pomieszczenie przy hali na siłownię.

30 maja 2008 – uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru.

(opr. mgr Monika Rogala)

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.