Jesteś tutaj: Strona głównaO szkoleZłoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej dla gimnazjum

Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej dla gimnazjum

Dzień poprzedzający Święto Niepodległości szczególną oprawę miał w naszym Gimnazjum. Podczas uroczystości placówka została uhonorowana Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. O wyróżnienie, w sześćdziesiątą dziewiątą rocznicę powołania Batalionów Chłopskich – formacji zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego, wystąpił dla gimnazjum do Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, Zarząd Ogólnopolskiego Zawiązku Żołnierzy Batalionów Chłopskich we Wrocławiu. Dyplom podpisany przez prof. Władysława Bartoszewskiego-przewodniczącego Rady OPWiM oraz złoty medal na ręce dyrekcji przekazał prezes organizacji – wnioskodawcy, Jan Paluchniak. Zdjęcia z uroczystości
_______________________________________________________________________

Dyrektor Gimnazjum - Katarzyna Lech:
- Każde wyróżnienie, które jest motywacją dla naszej młodzieży do jeszcze lepszej nauki jest dla mnie bardzo ważne. - Dyplom podpisany został przez prof. Władysława Bartoszewskiego-przewodniczącego Rady OPWiM, która przyznała nam ten medal. To zobowiązuje. - To jest bardzo ważne odznaczenie dla gimnazjum w skali kraju. Jestem pewna, że ten medal będzie motywacją dla naszych uczniów do dalszego kształcenia się.
______________________________________________________________________

Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie uhonorowane zostało Złotym Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” za działania dotyczące wychowania patriotycznego oraz upowszechniania idei pamięci narodowej.

Przyznanie szkole tego prestiżowego wyróżnienia stanowi wyraz docenienia wieloletniej działalności szkoły prowadzonej w zakresie propagowania wiedzy i podtrzymywania tradycji związanej z sylwetką patrona Macieja Rataja. W gimnazjum od 10 lat organizowane jest Święto Patrona w dzień jego imienin-24 luty. Gimnazjum jest szkołą w której w ramach wychowywania patriotycznego realizuje się działania związane z historią Żmigrodu i jego okolic ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. W ofercie zajęć dodatkowych dla uczniów znajduje się cykl spotkań w ramach kółka historycznego dla osób zainteresowanych II wojną światową. Zajęcia prowadzone są przez p. Elżbietę Bawolską. Ważną rolę w pobudzaniu i upowszechnianiu wiedzy oraz tradycji mają nauczyciele angażując uczniów w projektach i konkursach historycznych.

PROJEKTY:

  • 2001/2002 –„Ta Ziemia od innych droższa”- koordynacja projektu: p.Danuta Żyto i p.Elżbieta Czerwińska –Tracichleb. 2001/2002 -„Żmigród moja mała ojczyzna”- koordynator projektu p. Jolanta Łusiarczyk
  • 2002/2003-„Rok z Patronem”- koordynacja projektu: p. Barbara Szkaradek, p. Danuta Stelmaszyk.
  • 2005/2006-„Ocalić od zapomnienia” – koordynator projektu p. Elżbieta Kostecka 2006/2007- „Lekcja historii w miejscu pamięci” koordynacja projektu p. Jolanta Łusiarczyk, p.Elżbieta Bawolska
  • 2007/2008- „Maciej Rataj - z Historią w przyszłość” –podsumowaniem projektu było uroczyste wręczenie szkole sztandaru- koordynator projektu: p.Aleksandra Nogała, p.Grażyna Łysikowska
  • 2008/2009- „Kronika Rodzinna Dolnoślązaka"; koordynacja projektu p. Jolanta Łusiarczyk, p. Elżbieta Kostecka
  • Projekt „Cała szkoła tańczy poloneza" — wspólne wykonanie z nauczycielami tańca do muzyki Wojciecha Kilara podczas balu dla uczniów klas III oraz z okazji każdego zakończenia roku szkolnego.


Warto podkreślić też udział młodzieży w konkursie organizowanym pod patronatem kuratora dolnośląskiego „Kronika Rodzinna Dolnoślązaka”. Opiekunem uczniów jest p.Jolanta Łusiarczyk. Każda edycja konkursu wiąże się z licznymi sukcesami uczniów gimnazjum. W zeszłym roku szkolnym w VII edycji konkursu Kronika Rodzinna Dolnoślązaka 2008 Patrycja Kowalczyk zajęła I miejsce, Karolina Szylderowicz III miejsce, a wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Kozina, Justyna Rudnicka, Paweł Rebinowski.

VIII edycja konkursu Kronika Rodzinna Dolnoślązaka 2009 to także sukces naszej szkoły. Wyróżnienia otrzymały: Magdalena Dawidowicz, Maja Musialik, Patrycja Wierzba.Na wyróżnienie zasługują też:

1)Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie pt .”Drogi do Wolności”- Grupa teatralna „Nagi”z Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie w 2002- opiekun p.Grażyna Łysikowska

2) III Dolnośląski Konkurs Grafiki Komputerowej „Wolna Polska” – Wrocław 2004 III miejsce Monika Bober, wyróżnienie Karolina Lech – opiekun p. Anna Wołoszyn

3) W 2007 roku w Warszawie –Dyplom dla Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie –laureata konkursu „Bogactwo tradycji i obrzędów polskich” –opiekun p.Urszula PudłowskaW 2008 roku podczas dziewięćdziesiątej rocznicy Święta Niepodległości w Zespole Placówek Kultury odbyła się akademia dla mieszkańców Żmigrodu podczas, której z programem artystycznym wystąpiła młodzież Gimnazjum im. Macieja Rataja. Uczniowie pod kierunki p.Roberta Kolebuka i p.Grażyny Łysikowskiej przygotowali spektakl pt.”Był sobie kraj”.

Nauczyciele wspólnie z rodzicami zajmują się organizacją wycieczek do miejsc o szczególnym znaczeniu historycznym tzw.podróże historyczno-kulturowe (Warszawa, Kraków, Gniezno, Gdańsk, Oświęcim, Obóz Gross-Rosen) .

W tym roku uczniowie przygotowują się do ogólnopolskiego konkursu historycznego pod hasłem „WOJENNE LOSY” Termin nadsyłania prac mija 31 stycznia 2010.

Będziemy nadal rozbudzać wśród młodzieży zainteresowań historią Polski poprzez poznawanie dziejów własnej rodziny, lokalnej społeczności, miejscowości i regionu. Będziemy kultywować tradycje związane z naszą przeszłości.
Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony