Jesteś tutaj: Strona głównaO szkoleŻmigrodzkie Gimnazjum Rataja w A-klasie!

Żmigrodzkie Gimnazjum Rataja w A-klasie!

Listopad i grudzień 2010 stały w Gimnazjum im. Macieja Rataja pod znakiem trzech literek - SEO. Jest to skrót pochodzący od nazwy Systemu Ewaluacji Oświaty, który z kolei stanowi nowy sposób badania jakości pracy polskich szkół. Pilotażowo został on wprowadzony w ubiegłym roku szkolnym w kilkudziesięciu placówkach oświatowych różnych etapów nauczania. W tym roku mają nim zostać objęte wszystkie szkoły, które będą badane albo całościowo, albo problemowo - czyli na jednym obszarze działania.W żmigrodzkim Gimnazjum badane były procesy zachodzące w szkole, a które są decydujące o sposobie funkcjonowania, charakterze szkoły i przede wszystkim prowadzące do pożądanych efektów. Zespół wizytatorek do spraw ewaluacji z wrocławskiego Kuratorium Oświaty przez kilkanaście dni badał i obserwował te procesy na bardzo różne sposoby: były klasyczne obserwacje prowadzonych lekcji, było tradycyjne analizowanie dokumentacji szkolnej, były rozmowy indywidualne i grupowe. Ale były także metody bardzo nowoczesne takie jak wypełnianie przez uczniów i nauczycieli ankiet online. Głos mieli również przedstawiciele rodziców i organizacji, z którymi szkoła współpracuje. Wszystkie te opinie zostały umieszczone w bardzo szczegółowym raporcie redagowanym na koniec procesu ewaluacji i zawierającym także wnioski do dalszej pracy.

Oprócz raportu z wnioskami każda szkoła po przeprowadzonej ewaluacji otrzymuje od kuratorium ocenę w postaci liter. Najbardziej pożądane są literki A i B, ponieważ oznaczają odpowiednio "bardzo wysoki" i "wysoki" poziom spełnienia wymagań stawianych placówce oświatowej. Raport, który kuratorium we Wrocławiu przysłało do gimnazjum na Sienkiewicza 6 tuż przed świętami był naprawdę najlepszym świątecznym prezentem dla całej społeczności szkolnej. Trzy z sześciu wymagań spełnianych jest u Rataja na poziomie bardzo wysokim (A), zaś trzy kolejne na wysokim (B)!

"To prawdziwy powód do dumy dla wszystkich nauczycieli z naszego gimnazjum, dla naszych uczniów, ich rodziców, no i oczywiście dla nas - dyrekcji. Pokazuje nam, w którym miejscu na drodze rozwoju naszej placówki obecnie się znajdujemy. Jest on z jednej strony potwierdzeniem naszych ambicji i oczekiwań, zaś z drugiej - wskazuje nam, co można i należy jeszcze w naszej szkole poprawić." - mówi Katarzyna Lech, dyrektor gimnazjum.

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony