Jesteś tutaj: Strona głównaNaukaPrzedmiotyJęzyk polski95. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

95. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

sienkiewicz henryk15 listopada –  95. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza – laureata literackiej Nagrody Nobla (1905r.)

Henryk Sienkiewicz (pseud. Litwos) urodził się 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej na Podlasiu.
Karierę literacką rozpoczął Sienkiewicz w dobie pozytywizmu. Posługiwał się różnymi formami: nowela, listy, humoreska, gawęda, obrazek obyczajowy, pamiętnik...
Autor znanych powieści historycznych: Trylogii, Krzyżaków, Quo vadis, Rodziny Połanieckich.


Angażował się w wiele akcji społecznych m.in. w budowę pomnika Adama Mickiewicza. Ufundował stypendium im. Marii Sienkiewiczowej dla literatów żyjących w ciężkich warunkach materialnych oraz kościół w Zakopanem i sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci.
Zabierał głos w ważnych sprawach publicznych i politycznych, m.in. wielokrotnie występował przeciw pruskiej polityce germanizacyjnej i żądał autonomii dla Królestwa Polskiego.
Po wybuchu I wojny światowej Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii, gdzie organizował pomoc dla ofiar wojny w Polsce.
Na 25-lecie pracy twórczej dostał w darze od społeczeństwa majątek w Oblęgorku koło Kielc. Uniwersytet Jagielloński przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
Zmarł 15 listopada 1916 r. w Vevey w Szwajcarii. Drugi pogrzeb Henryka Sienkiewicza odbył się 27 października 1924 r. w katedrze św. Jana w Warszawie.

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony