Jesteś tutaj: Strona głównaNaukaPrzedmiotyJęzyk niemiecki

Bardzo dobry wynik z języka niemieckiego na egzaminie!

3cMiło nam poinformować, że uczniowie Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie osiągnęli na egzaminie gimnazjalnym bardzo dobre wyniki z języka niemieckiego - zarówno w części podstawowej jak i rozszerzonej. Na szczególną uwagą zasługuje wynik klasy dwujęzycznej 3C - która zgodnie z naszymi przewidywaniami zostawiła w pobitym polu nie tylko województwo dolnośląskie ale i kraj.

Czytaj więcej: Bardzo dobry wynik z języka niemieckiego na egzaminie!

Projekt "Matura w gimnazjum"

3cMiło nam poinformować, że klasa dwujęzyczna 3C zdała maturę z języka niemieckiego. Wprawdzie jeszcze nie tę, której wynik umieszczony jest na świadectwie dojrzałości, ale mimo wszystko... prawdziwą maturę próbną z języka niemieckiego na poziomie podstawowym.

Czytaj więcej: Projekt "Matura w gimnazjum"

Poezja niemiecka w klasie dwujęzycznej

NutellaDwujęzyczna klasa 2e zrealizowała na lekcjach języka niemieckiego u pani Katarzyny Kolebuk projekt pt. Ohne dich, czyli Bez ciebie. Zadaniem uczniów było samodzielne napisanie wiersza w języku niemieckim z użyciem przyimka "ohne", po którym występuje dopełnienie w bierniku.

Czytaj więcej: Poezja niemiecka w klasie dwujęzycznej

Wir stellen uns vor - projekt z języka niemieckiego

screenTradycją naszej szkoły już od kilku lat jest realizacja projektu z języka niemieckiego w wybranych klasach pierwszych pt. Wir stellen uns vor czyli Przedstawiamy się. Uczniowie mają za zadanie opanowanie kilku, bądź kilkunasty zdań w języku niemieckim na temat siebie, swoich zainteresowań, swojej rodziny, czy przyjaciół. Następnie każdy uczeń przedstawia się przed kamerą, co jest niełatwym zadaniem, bowiem obecność kamery paraliżuje wiele osób.

Czytaj więcej: Wir stellen uns vor - projekt z języka niemieckiego

Mamy odznakę jakości "Zmieniająca się szkoła"!

DSC 8991Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła jako jedna z czternastu szkół w Polsce otrzymała Odznakę Jakości "Zmieniająca się szkoła" za rok szkolny 2015/2016. Odznakę wraz z odpowiednim certyfikatem odebrała w poprzedni piątek w siedzibie Goethe Institut w Krakowie szkolna koordynatorka programu Katarzyna Kolebuk.

Czytaj więcej: Mamy odznakę jakości "Zmieniająca się szkoła"!

Projekt z języka niemieckiego "Gimnazjalna kreskówka"

Podczas festiwalu projektów w dniu 1.06.2016 miało miejsce podsumowanie jednego z najbardziej pracochłonnych projektów realizowanych w tym roku szkolnym w naszym gimnazjum. Widzowie zebrani w hallu szkoły mieli po raz pierwszy okazję obejrzeć w całości gotowy film - efekt naszej kilkumiesięcznej pracy.

Czytaj więcej: Projekt z języka niemieckiego "Gimnazjalna kreskówka"

Spotkanie z filmem niemieckojęzycznym - warsztaty

W piątek (3.06.2016) klasy dwujęzyczne z językiem niemieckim (1E, 2C i 1LO) uczestniczyły w warsztatach o nazwie "Spotkanie z filmem niemieckojęzycznym". Całodzienne warsztaty przygotowały i poprowadziły nauczycielki języka niemieckiego: Joanna Lisiak, Marta Judzińska i Katarzyna Kolebuk.

Czytaj więcej: Spotkanie z filmem niemieckojęzycznym - warsztaty

"Beim Arzt" - projekt międzyprzedmiotowy w klasie 2C

arztUczniowie klasy 2C (nauczanej dwujęzycznie) zrealizowali projekt międzyprzedmiotowy z informatyki i języka niemieckiego, którego celem było wyprodukowanie krótkometrażowego filmu, w którym odtworzona jest scenka między lekarzem a pacjentem. Oto najciekawsze produkcje naszych uczniów.

Czytaj więcej: "Beim Arzt" - projekt międzyprzedmiotowy w klasie 2C

Szkolny etap konkursu "Pokaż nam język"

DSC 7925Nowy konkurs dla naszej szkoły z języka niemieckiego i już niespodzianka. Miło nam poinformować, że troje naszych licealistów zakwalifikowało się do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu z języka niemieckiego pt. „Pokaż nam język”organizowanego przez Wyższe Szkoły Bankowe w Polsce.

Konkurs ten jest doskonałą okazją do zweryfikowania swoich kompetencji językowych, sprawdzenia wiedzy kulturoznawczej, wykazania się sztuką debatowania i wreszcie jest to także sposób na dobrą zabawę.

Czytaj więcej: Szkolny etap konkursu "Pokaż nam język"

Szkolny konkurs wiedzy o Austrii

Eliminacje szkolne II Powiatowego Konkursu o Krajach Niemieckojęzycznych dla Gimnazjalistów – rozstrzygnięte! Dnia 9 marca br. odbył się w Zespole Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie szkolny etap „II Powiatowego Konkursu o Krajach Niemieckojęzycznych”. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z rozwiązaniem niemieckojęzycznego zestawu konkursowego obejmującego zakres wiadomości z geografii, polityki, tradycji oraz kultury i sztuki Austrii, składającego się z pytań zamkniętych (typu prawda / fałsz, zadań wielokrotnego wyboru, dopasowywanie fragmentów) oraz jednego zadania otwartego - krótkiej wypowiedzi pisemnej zachęcającej do zwiedzenia Austrii.

Czytaj więcej: Szkolny konkurs wiedzy o Austrii

Szkolny konkurs recytacji poezji niemieckojęzycznej

W środę (16.12.2015) odbył się w naszej szkole szkolny konkurs recytacji poezji niemieckojęzycznej dla gimnazjalistów. W zmaganiach konkursowych wzięło udział ośmiu uczniów z dwóch klas dwujęzycznych.

Czytaj więcej: Szkolny konkurs recytacji poezji niemieckojęzycznej

Uczniowie dwujęzyczni na Tygodniu Filmu Niemieckiego

IMAG1984Uczniowie niemieckojęzycznych klas bilingwalnych wzięli po raz kolejny udział w Tygodniu Filmu Niemieckiego organizowanym w sieci kin dyskusyjnych. Inicjatorką i koordynatorką wyjazdów na przegląd filmów była pani Marta Judzińska, która już od wielu lat propaguje wśród uczniów naszej szkoły zainteresowanie i wiedzę o filmie niemieckim. Celem wyjazdu na przegląd było włączenie uczniów w aktywne uczestniczenie w życiu kulturalnym, zapoznanie ich z charakterem kina europejskiego oraz podnoszenie poziomu kompetencji z języka niemieckiego

Czytaj więcej: Uczniowie dwujęzyczni na Tygodniu Filmu Niemieckiego

Podsumowanie programu "Odkrywając Niemcy"

W dniu 10.11.2014 w siedzibie DODN we Wrocławiu odbyło się podsumowanie projektu "Odkrywając Niemcy" w których w ubiegłym roku szkolnym uczestniczyła niemieckojęzyczna klasa bilingwalna Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie. W projekcie uczestniczyło 12 szkół z województwa dolnośląskiego chcących z jednej strony podnosić poziom kształcenia z języka niemieckiego zaś z drugiej wprowadzać do procesu elementy nauczania bilingwalnego (CLIL).

Czytaj więcej: Podsumowanie programu "Odkrywając Niemcy"

Strona 1 z 3

Początek strony