Jesteś tutaj: Strona głównaNaukaPrzedmiotyHistoria150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

„Przez jednych uwielbiany, przez innych zajadle zwalczany, był niewątpliwie marszaJózef Piłsudskiłek główną postacią w dziejach Polski międzywojennej. Jego wieloletnia bezkompromisowa walka o niepodległość, czołowa rola, jaką odegrał w odrodzeniu Polski, a później jako Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny w wojnie z Rosją Radziecką, stanowiły zasługi, których nikt nie mógł kwestionować” – pisał o Józefie Piłsudskim historyk prof. Wojciech Roszkowski. Postać naczelnika, marszałka i twórcy Legionów Polskich wciąż stanowi jeden z głównych punktów odniesienia w polskiej pamięci historycznej.

5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski, mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski; jeden z przywódców PPS Frakcji Rewolucyjnej; współzałożyciel i komendant główny Związku Walki Czynnej; komendant główny Związku Strzeleckiego; dowódca I Brygady Legionów Polskich i inicjator utworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, marszałek Polski. W 1926 r. dokonał zamachu stanu, w wyniku którego przejął władzę w państwie; dwukrotny premier, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i minister spraw wojskowych w latach 1926-1935. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze.
Walczył o niepodległą Polskę, był naczelnikiem państwa i pogromcą bolszewików. Nie ulega wątpliwości, że Józef Piłsudski to jeden z symboli wolnej ojczyzny.
http://muzeumpilsudski.pl/wielki-znany-nieznany-150-rocznica-urodzin-jozefa-pilsudskiego

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony