Jesteś tutaj: Strona głównaNaukaPrzedmiotyHistoria35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981

35 lat temu o 6 rano 13 grudnia 1981 roku Polskie Radio nadało wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego o powstaniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego. Stan wojenny był ukoronowaniem kilkunastomiesięcznych przygotowań. Jego wprowadzenie rozważano już w sierpniu 1980 r., lecz zrezygnowano wówczas z tego pomysłu, nie widząc możliwości jego realizacji.


 Każdy zna dziś słynne przemówienie gen. Jaruzelskiego, który ogłosił stan wojenny uzasadniając swoją decyzję złą sytuacją w kraju („ojczyzna znalazła się nad przepaścią”) oraz wrogą działalnością czynników wywrotowych („szeroko rozlewa się po kraju fala zuchwałych przestępstw, napadów i włamań, rosną milionowe fortuny rekinów podziemia gospodarczego”). Mówiąc krótko generał siedząc przed kamerą telewizyjną, usprawiedliwiał się przed narodem, wmawiając mu, że Polska stała się ruiną, a winą za to należy obarczyć protestujących i tzw. „anonimowych” szkodników. Prawdopodobnie mało kto w kraju dawał wiarę tym słowom.  https://www.youtube.com/watch?v=7MHPrdAbse0

Porozumienia sierpniowe i powstanie niezależnych związków zawodowych przywódcy PZPR od początku uznawali za przejściowe ustępstwo. Niezależna „Solidarność” na dłuższą metę była, bowiem nie do pogodzenia z logiką ustrojową PRL. Przywódcy partii zakładali, iż związek musi zostać „rozbrojony” i poddany kontroli PZPR. Miały temu służyć środki polityczne, a gdyby te zawiodły, pozostawało jeszcze rozwiązanie siłowe. Główny ciężar przygotowań spoczął na Ministerstwie Obrony Narodowej i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.Obchody okrągłej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się dziś w całej Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=7si5Dphr8co
http://www.13grudnia81.pl
http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci?dzien=12-13-2016

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony