Jesteś tutaj: Strona głównaNaukaPrzedmiotyHistoria6-9 SIERPNIA 1945 R. - ZRZUCENIE BOMB ATOMOWYCH NA HIROSZIMĘ I NAGASAKI

6-9 SIERPNIA 1945 R. - ZRZUCENIE BOMB ATOMOWYCH NA HIROSZIMĘ I NAGASAKI

Decyzję o użyciu bomby atomowej w Hiroszimie podjął 33. prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman.      nagasaki-hiroshima-blasts-300x205.jpgtfa51ff931b0d87deb0057bb5459692a4                                                            Tłumaczył, że zrzucenie bomby było jedynym rozwiązaniem, aby zakończyć konflikt z Japonią.
O godzinie 8.15 rano 6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę.Trzy dni po wybuchu w Hiroszimie Amerykanie zrzucili kolejną bombę atomową. 9 sierpnia nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki. Pocisk był znacznie większy niż bomba "Little Boy", zrzucona na Hiroszimę.


Na japońskie miasto Hiroszima spadła z wysokości 9470 metrów bomba uranowa, nazwana "Little Boy". Eksplozja nastąpiła na wysokości 580 metrów nad centrum miasta. W ciągu kilku sekund zginęło blisko 80 tysięcy mieszkańców miasta. W temperaturze 3500 stopni Celsjusza przez kilka godzin wybuchały kolejne pożary. Rozmiary katastrofy do dziś nie są znane, gdyż raporty japońskie, amerykańskie i Czerwonego Krzyża zawierają ogromne rozbieżności. Zostało zniszczonych blisko 90 procent budynków. Wiadomo, że liczba ofiar sięga 250 tysięcy w samej Hiroszimie. Wiele osób popełniło samobójstwo, nie mogąc znieść skutków choroby popromiennej.
W Nagasaki zginęły 74 tysiące mieszkańców, dalszych 45 tysięcy zmarło później. 

Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób.
Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po obradach konferencji w Poczdamie. Japonia odrzuciła wystosowane przez aliantów ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji. Premier Kantaro Suzuki oświadczył, że deklarację poczdamską należy zignorować.
Dyspozycję o użyciu broni atomowej przeciwko Cesarstwu Japońskiemu wydał 33. prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman.
- Truman zawsze twierdził, że użycie tych dwóch bomb atomowych, na Hiroszimę i Nagasaki oszczędziło Amerykanom wielu ofiar. Uważał, że gdyby Amerykanie musieli dokonać inwazji lądowej na wyspy japońskie niewątpliwie kosztowałoby to życie wielu tysięcy ludzi - mówił biograf amerykańskich prezydentów, Longin Pastusiak.
Wybuch amerykańskiej bomby atomowej zapoczątkował nową erę w dziejach świata, erę atomową.

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony