Jesteś tutaj: Strona głównaNaukaPrzedmiotyHistoria70. rocznica zakończenia II wojny światowej

70. rocznica zakończenia II wojny światowej

W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku w Berlinie, Niemcy podpisały akt kapitulacji w obecności dowódców czterech zwycięskich armii.koniec wojny

8 maja – w Berlinie o godz. 22.43 (według czasu moskiewskiego odbyło się już 9 maja o godz. 0.43), w radzieckiej kwaterze głównej w Berlinie-Karlshorst zostało powtórzone podpisanie aktu kapitulacji III Rzeszy. Podpisali go marszałek Keitel, generał pułkownik Stumpff i admirał von Friedeburg.
Zakończenie II wojny światowej było faktem doniosłym i historycznym, wieńczącym blisko sześć lat zmagań na kontynencie europejskim. Działania zbrojne trwały jeszcze na Pacyfiku, gdzie szaleńczy opór Japończyków musieli przełamać Amerykanie.

24 kwietnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja

II wojna światowa była największym konfliktem w dziejach ludzkości. Trwał on od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r. Walki toczyły się w Europie, w Afryce, w Azji oraz na wszystkich oceanach. Dopiero kapitulacja Japonii - 2 września 1945 roku - tak naprawdę zakończyła II wojnę światową.
W wojnie brały udział kraje ze wszystkich kontynentów, a najważniejsze z nich to: Niemcy, Włochy, Japonia (tzw. państwa Osi), Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i ZSRR (alianci).  Spowodowała nieodwracalne zmiany na świecie, a szczególnie w Europie, rozpoczynając także okres Zimnej Wojny i rywalizacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Ogromne zniszczenia, miliony ofiar i niesamowity wręcz postęp techniki wojennej tworzą obraz drugiego w dziejach ludzkości światowego konfliktu, który tak naprawdę toczony był z pobudek ambicjonalnych imperialistów niemieckich, których agresywne działania przyniosły śmierć blisko 60 milionów ludzi…

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony