Jesteś tutaj: Strona głównaNaukaPrzedmiotyHistoria

30 lat WOLNEJ POLSKI

30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r.   
We wtorek mija 30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r., które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

https://2019gdansk.pl/home.qbpage

 

Czytaj więcej: 30 lat WOLNEJ POLSKI

"VIVAT MAJ, TRZECI MAJ"

3 maja3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.

Załączniki:
Pobierz plik (SZANUJ_KOCHAJ_CHRON_broszura.pdf)SZANUJ_KOCHAJ_CHRON_broszura.pdf[ ]532 kB
Czytaj więcej: "VIVAT MAJ, TRZECI MAJ"

11 listopada – Święto Niepodległości

11 listopada przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości. W 1918 r. po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość.

Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy.

święto niepodległości

Czytaj więcej: 11 listopada – Święto Niepodległości

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe, obchodzone 1 marca.narodowy dzien zolnierzy wykletych DOBRE MIEJSCE 503x640 Ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.
1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

http://pamiec.pl/pa/edukacja/

150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

„Przez jednych uwielbiany, przez innych zajadle zwalczany, był niewątpliwie marszaJózef Piłsudskiłek główną postacią w dziejach Polski międzywojennej. Jego wieloletnia bezkompromisowa walka o niepodległość, czołowa rola, jaką odegrał w odrodzeniu Polski, a później jako Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny w wojnie z Rosją Radziecką, stanowiły zasługi, których nikt nie mógł kwestionować” – pisał o Józefie Piłsudskim historyk prof. Wojciech Roszkowski. Postać naczelnika, marszałka i twórcy Legionów Polskich wciąż stanowi jeden z głównych punktów odniesienia w polskiej pamięci historycznej.

Czytaj więcej: 150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu.   11 listopada glb                Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

Czytaj więcej: ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA

Poczet sztandarowy na uroczystej Mszy Świętej z okazji Dnia Sybiraka.

17 września 2017 r.  poczty sztandarowe Koła Sybiraków i  naszego gimnazjum   uczestniczyły  w uroczystej Mszy Św. z okazji Dnia Sybiraka.
17 września to bardzo ważna data dla Polaków – w 1939 roku ZSRR dokonał zbrojnej napaści na Polskę. Ponadto, tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, podczas którego przypominane są losy zesłańców. Dyrekcja,  Grono Pedagogiczne, Pracownicy  oraz Uczniowie Zespołu Szkół Dwujęzycznych  w Żmigrodzie złożyli Sybirakom życzenia:
"Losy Polaków naznaczone są dramatami, ciężkimi etapami naszej historii. Pokazują jednak jak niezłomnymi potrafimy być.
Syberia, nam, młodemu pokoleniu kojarzy się już tylko z przekazem historyków, opowieściami kogoś z rodziny, którzy przeżyli tamte koszmarne lata spędzone na "nieludzkiej ziemi". Jesteśmy pewni, że Wasze cierpienia na zesłaniu, to nie tylko zmarnowana młodość. Tamte przeżycia to Wasza siła, która nam, młodym daje doping do działania przeciwko  okrucieństwu i niesprawiedliwości.    
Z okazji Dnia Sybiraka z największym szacunkiem pragniemy w imieniu całej społeczności Zespołu Szkół Dwujęzycznych  złożyć wszystkim członkom Koła Sybiraków w Żmigrodzie najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości oraz miłości i troski najbliższych.
Nigdy o sile Waszego charakteru nie zapomnimy.
Dziękujemy!"

Czytaj więcej: Poczet sztandarowy na uroczystej Mszy Świętej z okazji Dnia Sybiraka.

Hołd Pionierom Oświaty 2017

DSC00443 640x48022.06.2017 r. uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Dwujęzycznych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pionierów Oświaty. W ten sposób oddali hołd zmarłym nauczycielom.  Tworzenie podwalin powojennej oświaty zaczęło się 22 czerwca 1945 roku, kiedy do Żmigrodu dotarł pierwszy transport repatriantów z okolic Wilna.

Czytaj więcej: Hołd Pionierom Oświaty 2017

Kwiecień - miesiąc Pamięci Golgoty Wschodu – Wrocław, kwiecień 2017

Wrocław 04. 201721 kwietnia 2017 r.  obchodziliśmy uroczystość Pamięci Golgoty Wschodu. Po mszy św. w Bazylice Mniejszej p.w. Św. Elżbiety uformował się pochód, na czele którego kroczyły orkiestry,  kompania honorowa WP a dalej poczty sztandarowe Zarządu Głównego, Oddziałów i Kół Związku Sybiraków, organizacji kombatanckich i szkół, a za nimi wnukowie sybiraków, członkowie Zarządu Głównego, Prezesi Oddziałów, zaproszeni goście, młodzież szkolna i harcerska, oraz naturalnie dolnośląscy Sybiracy. Przy słonecznej pogodzie pochód przemaszerował ulicami Wrocławia pod pomnik Zesłańców Sybiru na Skwerze Sybiraka, zbudowany i poświęcony w 2000 r. Tam odbył się apel pamięci i złożone zostały wieńce oraz kwiaty . We wszystkich tych uroczystościach nie zabrakło uczniów naszej szkoły.

Weronika Surmań
Grażyna Niemczynowska                    zdjęcia

14 lutego – 75 Rocznica Utworzenia Armii Krajowej

armia krajowa75 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona przed 75 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
Armia Krajowa była kontynuacją konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Tę zawiązała w nocy z 26 na 27 września 1939 roku grupa wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Czytaj więcej: 14 lutego – 75 Rocznica Utworzenia Armii Krajowej

CZARNA SUKIENKA I POWSTAŃCZA DWURURKA

powataniePowstanie styczniowe, powstanie narodowe przeciw Rosji, trwające od 22 I 1863 do wiosny 1864 i obejmujące swym zasięgiem Królestwo Polskie, Litwę i Białoruś. Wydarzenia te rozpoczęły się 154 lata temu.

Przyczyną Powstania Styczniowego był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków. Sam wybuch został poprzedzony wieloma manifestacjami patriotycznymi na terenie Warszawy, które były krwawo tłumione przez Imperium Rosyjskie i jego wojsko.  

Czytaj więcej: CZARNA SUKIENKA I POWSTAŃCZA DWURURKA

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981

35 lat temu o 6 rano 13 grudnia 1981 roku Polskie Radio nadało wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego o powstaniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego. Stan wojenny był ukoronowaniem kilkunastomiesięcznych przygotowań. Jego wprowadzenie rozważano już w sierpniu 1980 r., lecz zrezygnowano wówczas z tego pomysłu, nie widząc możliwości jego realizacji.

Czytaj więcej: 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981

Agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku

17 wrzesnia 1939Z rana 17 Września 1939r, siły zbrojne ZSRR zaczęły przekraczać Polską granice, czołgiści jechali z wywieszonymi białymi flagami, krzycząc od czasu do czasu na strzelających do nich Polaków ,,Riebiata! W pieriod! Na Germańców!…”. Rozpoczął się IV Rozbiór Polski, możliwy na podstawie podpisanego przez III Rzesze i ZSRR paktu Ribentrop-Molotov podpisanego 23 Sierpnia 1939r .

Czytaj więcej: Agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku

Strona 1 z 8

Początek strony