Lumen - 1 tomik poezji

2009 04 13 lumenPo roku ciężkiej pracy ukazał się tomik poezji pt. „Lumen”, który jest efektem pracy uczniów naszego gimnazjum w ramach projektu „Poezja jest dobra na wszystko”. Projekt był realizowany w roku szkolnym 2005/2006. Miał na celu wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów, wyzwalanie potencjału twórczego, zaangażowanie młodzieży w życie kulturalne miasta i regionu. Okazało się, że otacza nas zdolna, kreatywna młodzież, wrażliwa na świat i innych ludzi, która nie tylko czyta wiersze, ale również potrafi je pisać.

 

Szkoła poetów...
„Niektórzy lubią poezję, ale nie wszyscy...”Ten cytata z polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej stał się mottem projektu edukacyjnego pt ”Poezja jest dobra na wszystko”. Realizowali go uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie.

Dlaczego tylko niektórzy czytają wiersze? Dlaczego ludzie wstydzą się przyznać, że poezja jest dla nich ważna? Dlaczego szkoła jest postrzegana jako miejsce, w którym „trzeba” zachwycać się twórczością poetów?
Wydawać by się mogło, że odpowiedzi na postawione pytania będą bardzo smutne: zanika wrażliwość, ubożeje wyobraźnia, króluje minimalizm i brak ideałów, rośnie konsumpcyjne pokolenie. Nic bardziej błędnego. Świadczy o tym tomik wierszy, który jest efektem pracy uczniów Gimnazjum im. Macieja Rataja w ramach projektu edukacyjnego „Poezja jest dobra na wszystko”. Projekt realizowany był w roku szkolnym 2005/206. Miał na celu wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów, wyzwalanie i kształcenie potencjału twórczego, zaangażowanie młodzieży w życie kulturalne miasta i regionu, kształtowanie wrażliwości.
Uczniowie przygotowywali spotkania poetyckie dla rodziców, swoich kolegów, społeczności lokalnej. Uczestniczyli w wyjazdach do teatru, dokonywali plastycznych i teatralnych interpretacji tekstów literackich, podejmowali pierwsze samodzielne próby poetyckie. Okazało się, że otacza nas zdolna, kreatywna młodzież, wrażliwa na świat i innych ludzi, która nie tylko czyta wiersze, ale również potrafi je pisać.
Podsumowanie projektu miało wyjątkowo uroczysta oprawę. Odbyło się w listopadzie i zgromadziło młodych poetów, ich rodziców, zaproszonych gości, w tym ludzi, dzięki którym możliwe było wydanie tomiku poetyckiego pt. „Lumen”. Zaprezentowano dorobek poetycki grupy realizatorów oraz prezentację multimedialną na ich temat.
Praca nad projektem to półtora roku. Jak podołać takim wyzwaniom i pogodzić ją z codzienną pracą polonistki opowiedziała koordynatorka przedsięwzięcia pani Grażyna Łysikowska: -Prace nad realizacją projektu wymaga wiele czasu i trudu. Jednak satysfakcja z efektu pozwala zapomnieć o wszystkich
trudnościach i planować kolejne przedsięwzięcia.

Na łamach naszej gazety będziemy prezentować wiersze młodych twórców.

eco
Realizacja projektu edukacyjnego „Poezja jest dobra na wszystko” była możliwa dzięki wsparciu finansowemu naszych darczyńców.


Rada Rodziców przy Gimnazjum
im. Macieja Rataja

Pan Tadeusz Marek- firma „Marek”

Pani Elżbieta Ratajczak- biuro rachunkowe

Bank Spółdzielczy w Żmigrodzie

Pan Sylwester Lech- firma „Lech- Met”

Pan Ryszard Lebeda- firma „T
DZIĘKUJEMY

Realizatorzy projektu

 

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony